Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Money.plManagerLudzie sukcesuPortretyUrszula Sipińska, śpiewający architekt
2006-10-16 10:58

Urszula Sipińska, śpiewający architekt

Autor: Małgorzata Szafarz

Urszula Sipińska, śpiewający architekt
[fot: PAP/ Adrzej Rybczyński]
Wiele osób nie wie, że znana piosenkarka, wielka gwiazda polskiej estrady końca lat 60-tych oraz lat 70-tych, od kilkunastu lat z powodzeniem realizuje się w wyuczonym zawodzie architekta wnętrz i jest cenionym w środowisku specjalistą.

Najpierw były wnętrza

Urszulę Sipińską znamy przede wszystkim dzięki takim przebojom, jak: „Zapomniałam...”, „Poziomki”, „Pamiętam nas z tamtych lat”, „To był świat w zupełnie starym stylu” czy „Jaka jesteś, Mario”. Średnie pokolenie doskonale pamięta również jej piosenki country.Debiutowała w 1965 r. na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie zdobywając I. nagrodę. Potem przyszło Opole, Sopot, kolejne festiwale (zarówno polskie, jak i zagraniczne), kolejne nagrody i wyróżnienia. A było tego w jej blisko 25-letniej karierze bardzo dużo. Wiele razy otrzymała też tytuł „Piosenkarki Roku” w plebiscytach prasy, radia i telewizji.

W kraju koncertowała i nagrywała z orkiestrą Piotra Figla, z zespołami jazzowymi Jerzego Miliana i Krzysztofa Sadowskiego, z orkiestrą Alex Band, Grupą S-26, Ergo Band i zespołem Jerzego Konrada (obecnie męża). Za granicą - m.in. z Demisem Roussosem, Robertą Flack, Billym Jo Spearsem, Julio Iglesiasem, Amandą Lear oraz z orkiestrami i zespołami radia i TV Niemiec, Hiszpanii, Szwajcarii i Francji.

Występowała we wszystkich niemal krajach Europy oraz w Japonii, Meksyku, na Wyspach Kanaryjskich, w USA i Kanadzie.

Worek ze zdolnościami


Profesor Jan Miodek napisał kiedyś o niej, że hojnie obdarowano ją talentami. I miał, oczywiście, rację. Urszula Sipińska ma ich bowiem co najmniej kilka i są one dość różnej natury. Oprócz piosenkarstwa dała się więc poznać jako kompozytorka własnego repertuaru (sama skomponowała ponad 60 piosenek) i pianistka (gry na fortepianie uczyła się prywatnie).

Mimo tak wczesnych, oszałamiających sukcesów ukończyła Wydział Architektury Wnętrz PWSSP w Poznaniu.

W czasie studiów współpracowała też z akademickim teatrem Nurt. Była również autorką telewizyjnego cyklu programów satyryczno - rozrywkowych „Obok” oraz dziennikarką prasową – dla tygodnika „Wprost” pisała felietony muzyczne, a dla „Gazety Poznańskiej” - reportaże i wywiady.

Z powodzeniem spróbowała również swych sił w gatunku dłuższym niż teksty prasowe. Ostatnio głośno było o jej książce pt. „Hodowcy lalek”. Sipińska opisuje w niej kulisy pracy i życia polskiego artysty w czasach PRL-u.

Odkurzony zawód

W 1990 roku Sipińska wycofała się z estrady i powróciła do wyuczonego zawodu architekta wnętrz. Odkurzyła książki, starą deskę kreślarską i zaczęła projektować.

Obiecała sobie bowiem - jak sama opowiada w jednym z wywiadów – że po skończeniu 40 lat zakończy również swoją przygodę z piosenką. Jak podkreśla, wolała, żeby ludzie żałowali, że już nie śpiewa, niż dziwili się, jak to możliwe, że jeszcze tak długo śpiewa.

Obecnie, już szósty rok, w domu usytuowanym przy ul. Komornickiej w Poznaniu, artystka prowadzi własne Studio Wyposażenia Wnętrz.

Dom zaprojektował dla niej brat Staszek i bratowa Ewa, budowę natomiast osobiście nadzorował mąż, znany muzyk, Jerzy Konrad.

Wystrój wnętrz to od początku do końca dzieło samej Sipińskiej.

Przy filiżance kawy lub herbaty, zasiadając za oryginalnym stołem z granitu, marmuru, szkła i metalu (projektu artystki), Urszula Sipińska doradza swoim klientom, jakie rozwiązania przestrzenne będą dla nich najlepsze oraz jakie meble, materiały wyposażenia wnętrz, posadzki, dywany i wykładziny oraz oświetlenie będą pasowały do ich domu.

Wielkie realizacje


W prowadzeniu studia Urszuli Sipińskiej pomaga mąż, Jerzy Konrad. Oboje bardzo dbają, by wszystkich klientów traktować jak gości. Artystka za punkt honoru stawia sobie dążenie, by studio było centrum informacji o wszystkim, co nowego w architekturze wnętrz. Podkreśla, że zależy jej bardzo, aby wszystko, co proponuje, było rozwiązaniami stylowymi, ze smakiem, dlatego stosuje uzupełnienia w postaci witraży oraz kompozycji ściennych z pogranicza malarstwa i płaskorzeźby.

Dawna piosenkarka boi się jednak, by jej nazwisko nie onieśmielało klientów. Jej zdaniem nie powinno to mieć bowiem żadnego wpływu na ceny usług, gdyż nie jest sztuką urządzić wnętrze drogo, a sztuką jest natomiast urządzić je oryginalnie i bez zbędnych kosztów.

W opinii męża i znajomych, Urszula Sipińska jest zupełnie ,,normalna”, lubi porozmawiać, pośmiać się i pożartować.

Studio projektowe Urszuli Sipińskiej to jej wielki sukces zawodowy. Podobnie, jak w przypadku estrady, również i w tym przypadku, artystka tworzy z wielką pasją i pracuje z dużym oddaniem.

Dawna piosenkarka, jako architekt wnętrz poszczycić się może ponad 50. realizacjami. Są wśród nich tak znaczące jak: wnętrze Uniwersytetu Europejskiego Collegium Polonicum Viadrina w Słubicach, Centrum Prasowe MTP, supermarkety w Koszalinie i Kołobrzegu, banki, 3-kondygnacyjny obiekt ,,Polmosu” w Łodzi, hotele i wiele innych.

Swoistym wyzwaniem była dla niej również projektowana przez nią scenografia do wystawianej na 100-lecie Teatru Słowackiego w Krakowie sztuki ,,Farsa z ograniczoną odpowiedzialnością''.

Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: Urszula Sipińska, śpiewający architekt

Józef S. / 31.182.66.* / 2015-06-21 12:47
3-kondygnacyjny budynek Polmosu w Łodzi już nie istnieje, na jego miejscu wybudowano centrum biznesowe.
 
Rafał Rafael :) / 89.77.166.* / 2014-09-28 23:58
Wspaniała, piękna, utalentowana kobieta! Jestem późniejszym pokoleniem niż czasy, kiedy pani Urszula świeciła triumfy, ale sam odkryłem piękno Jej głosu, urody, wnętrza. Szukam wszystkiego, co związane jest z Panią Urszula. Wszystkiego najlepszego, Pani Urszulko!
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/

Re: Urszula Sipińska, śpiewający architekt

Bożka / 83.23.141.* / 2012-10-14 17:18
Do dziś mam kasety i płyty , wspomnienia powracaja i wtedy znikają smutki.
 
isa / 2012-10-15 10:54 / Bywalec forum
ja zawsze jak mnie jakaś chandra dopada, to włączam sobie właśnie adapter i płytę Sipińskiej i jakoś mi lepiej wtedy

Re: Urszula Sipińska, śpiewający architekt

tadeusz wojeński / 77.254.100.* / 2012-02-25 23:02
byłem nastolatkiem był niemen była rodowicz oraz demarczyk ale nie można nie pamiętać Urszuli Sipińskiej w tamtych latach to była nasz miłośc za to badzo dziękuję widzę bląd włosy piękne zęby uśmiech delikatność nie przebojowe wejścia pozdrawiam tadeusz wojeński

Re: Urszula Sipińska, śpiewający architekt

Witold Slupek / 109.243.238.* / 2011-10-16 17:17
dlugo utoru urszuli sipinskiej Milosc ze szkolnych lat na plytach i nie znalazlem !! jesli ktos ma to bardzo prosze o przegranie na plyte compaktowa bede wdzienczny nawet zaplace

Re: Urszula Sipińska, śpiewający architekt

Student Viadriny i CP. / 46.134.52.* / 2011-02-27 20:05
Tyle tylko że trzeba wiedzieć o czym się pisze.
..." wnętrze Uniwersytetu Europejskiego Collegium Polonicum Viadrina w Słubicach'...
Droga Pani Redaktor.
Collegium Polonicum to inna uczelnia niż Viadrina.
CP jest w Słubicach a Viadrina we Frankfurcie.
A Pani Sipińska nie zaprojektowała tam jednego wnętrza.

Re: Urszula Sipińska, śpiewający architekt

tera / 83.30.44.* / 2011-02-09 12:51
Lubiłam słuchać Panią, jak pani ślicznie śpiewała. Słuchała także moja cała rodzina, ale wszyscy żałujemy, że Pani już nie śpiewa. Wiele artystów z tamtych czasów do tej pory śpiewa, a Maryla Rodowicz nawet szokuje. Wielka szkoda dla nas wszystkich. Pozdrawiam!

Re: Urszula Sipińska, śpiewający architekt

ref- ren / 24.13.54.* / 2010-09-09 02:34
Kochaly ja miliony i nadal kochaja. Piekna ,utalentowana
i przedsiebiorcza . Dlatego zrobila zawrotna kariere.. Chyba najwieksza Polska gwiazda taka w dobrym stylu.

Re: Urszula Sipińska, śpiewający architekt

adam1963 / 83.4.180.* / 2010-03-19 00:32
Bardzo lubie sluchac piosenek Pani Sipińskiej, mógłbym jechac 1000 km sluchajac jej w samochodzie. Uwielbiam jej styl dobór tekstów i muzykę.

Re: Urszula Sipińska, śpiewający architekt

ellse / 78.88.47.* / 2009-08-08 00:25
Mam 54 lata, moją młodość okraszały przecudne piosenki Pani Urszuli a Ona sama do dziś jest moim Idolem. Mam w komputerze mnóstwo Jej piosenek. Jakże chciałabym aby jeszcze śpiewała...
 
B Maksymczuk / 91.91.201.* / 2009-12-27 21:14
To smutne ze moznaby tego sluchac!

Re: Urszula Sipińska, śpiewający architekt

andowc / 83.5.38.* / 2009-06-14 21:10
Ładnie śpiewała,- (łzawo),- może śpiewać dalej (nie te lata)..
Dlaczego nie słuchają, jej piosenek (kobiety,- były by "mądrzejsze").

Re: Urszula Sipińska, śpiewający architekt

miłośniczka talentu. / 79.187.132.* / 2009-02-16 12:27
mam pani płyty CD.Głos i piosenki cudo.Może pani zgodzi się wystąpić dla nas w telewizji z koncertem.Błagam.
 
Fantastyk Urszuli / 83.13.169.* / 2009-03-01 14:24
Wlasnie, co dzieje sie z Pania Urszulka,najpiekniejsza z polskich piosenkarek i przecudnym glosie.Jestem Pani wielbicielem od czasow o ho,ho,ho,a moze i dluzej,czyli od pamietnego PRL-u i niezapomnianych festiwali polskiej piosenki.Dzis brak jest mi Pani cudownego brzmienia glosu.Codziennie slucham tasmy z nagraniem Pani piosenek i tak zapewne pozostanie.
 
Wielbiciel Urszuli / 83.13.169.* / 2009-03-01 13:47
Blagam tez ,prosze chociaz raz zaspiewac na estradzie publicznej,aby pokazano Pania w tv.Czy to kiedys sie stanie?Mam dosc dzisiejszej szmiry i wyglupow z golymi brzuchami i pepkami.Urszulka prosze nam przypomniec niezapomniane przeboje polskiej piosenki z czasow PRL.

Re: Urszula Sipińska, śpiewający architekt

Fanka Ewa / 79.187.132.* / 2009-02-16 12:25
głos cudowny,piosenki cudowne.Dlaczego Ona do diabła przestała śpiewać?

Re: Urszula Sipińska, śpiewający architekt

/ 83.28.238.* / 2008-07-28 15:53
śpiewać może, glos suuuper, ale odzywać się i wywiadów udzielać, jak Górniakowa, co tez ma głos jak dzwon, to nie polecam...;)\

Re: Urszula Sipińska, śpiewający architekt

/ 83.28.238.* / 2008-07-28 15:45
prof Tiszner miał rację, mówiąc, że dziękuje Bogu za celibat, po spotkaniy z Panią Sipińską; pozdrawiam serdecznie

Re: Urszula Sipińska, śpiewający architekt

Iwona Floryn / 194.183.32.* / 2008-05-25 18:17
Bardzo dziekuję za przepiekne piosenki, szczególnie lubię tę o rodzicach. Powodzenia w Pani drugim zawodzie - architekta.

Re: Urszula Sipińska, śpiewający architekt

/ 83.12.76.* / 2007-09-10 13:49
Brawo-trzymam kciuki.Może tak coś gratisowo dla powiatowego szpitala zaprojektować!?!?np.nasza przytulna sala porodowa wymaga renowacji.
 
agiwday / 71.247.64.* / 2008-04-14 04:21
Urszulo, zawsze Cie kochamy !
 
ziemovit / 213.17.230.* / 2008-05-09 19:41
I nadal słuchamy.
 
Marek z Nowego Jorku (59 lat) / 24.239.151.* / 2008-10-14 06:02
OCZYWISCIE, ZE NADAL SLUCHAMY! I bedziemy sluchac! Brakuje mi tylko piosenki (nie pamietam tytulu) z tekstem: "Przychodziles codziennie, Grales w szachy z moim bratem..." Nawet "mis" nie moze mi w tym pomoc :-( Pozdrawiam serdecznie i zycze dalszych sukcesow.
 
marek z nowego jorku / 93.181.132.* / 2008-11-09 00:00
tam tez sa słowa zaba mnie straszyłes...dzis za pózno jest juz za pózno jest juz na miłosc ze szkolnych lat,choc został w zeszycie kwiat....pozdrawiam sylwia 62lata z wrocławia miłosniczka ulki sipy
 
aldona kamińska / 85.89.184.* / 2009-06-14 17:05
to miłoś ze szkolnych lat piękna jak prawie wszystkie piosenki naszej kochanej uli sipińskiej a głos to balsam kompres na serce jesteście wszyscy wspaniali a już myślałam ze nikt nie pamięta tych którzy nam towarzyszyli w czasach naszej młodości
 
Roman z Krakowa / 83.7.234.* / 2008-10-30 20:18
Mam tę piosenkę mogę ją przesłać na e-maila . Szukałem jej prawie 15 lat
 
tirbjd / 213.158.197.* / 2009-01-26 10:09
Panie Romanie z Krakowa proszę Mi przesłać na e-maila tę piosenkę.
 
tirbjd / 213.158.197.* / 2009-01-26 10:11
Panie Romanie z Krakowa proszę o przesłanie Mi tę piosenkę na e-maila
 
stasia.dacz / 81.190.154.* / 2009-02-16 00:35
Chciałabym zobaczyć Panią Sipińską jeszcze wTV na żywo,była jest ipozostanie moją idolką.Serdecznie pozdrawiam.

Komentarz:Chciałabym zobaczyć Panią Sipińską jeszcze wTV na żywo,była jest ipozostanie moją idolką.Serdecznie pozdrawiam.
 
aldona kamińska / 85.89.184.* / 2009-06-14 17:19
droga pani stasiu to jesteśmy już dwie bo ja teżuwielbiam panią sipińską od lat od piosenki poziomki aż do ostatnich to są teksty to jest muzyka teraz juz takich nie ma przesyłam pozdrowienia
 
Marcin20 / 89.75.116.* / 2009-05-29 23:37
posiadam płytę "Wołaniem wołam Cię" na której jest dużo cenionych utworów, jak ktoś życzy sobie to mogę wysłać
 
Ryszard Połom / 85.221.183.* / 2010-05-02 00:57
Naprawdę cennym wkładem w życiu kulturalnym Polski tamtego okresu były ani piosenki. Jakże ich dzisiaj brak. W latach 70-tych mieszkałem na Ratajach i zawsze chciałem na żywo usłyszeć te cudowne melodie Poznanianki z krwi i kości.
 
BasiA1954 / 62.21.7.* / 2010-10-14 22:17
Fantastyczna!
 
RAFAŁ BRYCHCY / 46.134.29.* / 2011-08-10 22:17
Ja przeczytałem ostatnio w dwa dni obie ksiązki Pani Urszuli polecam szczerze mozna sie posmiac ale i oku łza sie zakręci...mam 33lata ale kocham panią Ule od dziecinstwa...pare razy odpowiedziała na moje meile,ostatnio byłem pod domem gdzie sie wychowała na poznanskiejwildzie gdzie i ja mieszkam dziwne to ale stałem tam wpatrując sie w okna jakby czas sie zatrzymał i za chwile wyjrzy przez nie młoda urszula..czekałem czekałem ..nie wyjzała..Pni urszulo kocham kocham kocham RAFAŁ B.
 
Cezary z Edmonton / 199.19.223.* / 2012-07-22 08:51
Urszula Sipinska to jedna z piekniejszych polskich piosenkarek, pamietam kiedy spiewala ja kleczalem przed telewizorm i patrzac jak pieknie spiewa !! Urszulko wiem , ze Jurek kocha Ciebie najwiecej ale ja Ciebie yez kocham!!Diekuje za ksiazke i serdecznie pozdrawiam slac moc pocalunkow !!--Cezary z Edmonton...