Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Money.plManagerBusiness newsPrezydent podpisuje ustawę o winach
2011-06-03 13:31

Prezydent podpisuje ustawę o winach

Prezydent podpisuje ustawę o winach
[fot: Jasmina007/iStockphoto]
Bronisław Komorowski podpisał dzisiaj ustawę uchwaloną przez Sejm w maju o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich. Nowe przepisy dostosowują polskie prawo do unijnego i ułatwiają rolnikom produkcję win.

Zgodnie z nowymi regulacjami polscy rolnicy będą mogli sprzedawać własne wina owocowe, gronowe i miody pitne bez konieczności rejestracji działalności gospodarczej, jeżeli ich produkcja i sprzedaż nie przekroczy 100 hektolitrów trunku (10 tysięcy litrów).

Nowe przepisy mają przyczynić się większego zainteresowania produkcją win, a także do rozwoju małych winnic w naszym kraju.

Ponadto ustawa upraszcza wymagania przy wpisie do rejestru przedsiębiorców zajmujących się produkcją lub rozlewem wyrobów winiarskich.

Przewiduje ona też wprowadzenie zmian w klasyfikacji fermentowanych wyrobów winiarskich, takich jak: wino owocowe, miody pitne, napoje winne owocowe, cydry (jabłeczniki), perry (gruszkówki). Ma to zapewnić konsumentom lepszą informację o poszczególnych napojach winiarskich.

Określono także tryb zgłaszania nazw wyrobów winiarskich, by zostały one objęte ochroną, jako nazwy pochodzenia albo oznaczeń geograficznych. Wnioski w tej sprawie będzie przyjmował minister rolnictwa. Nowa ustawa ma wejść w życie po 14 dniach od daty publikacji.

Czytaj w Money.pl
Spytaj prezydenta, jak żyć. Odpowie w sieci
- Ja w imieniu mojej babci - dlaczego są tak niskie emerytury? Czy umiałby pan przeżyć za 700 zł na miesiąc? - pyta jedna z internautek.
Wybory parlamentarne 16 października?
Prezydent chce, by odbyły się zgodnie z nowym Kodeksem wyborczym.
Komorowski: Realne szanse na zniesienie wiz
Obama jest już po wstępnych rozmowach z amerykańskim Kongresem, mówi prezydent.
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: Prezydent podpisuje ustawę o winach

(@) / 89.79.218.* / 2011-06-03 17:04
Szkoda że nie interesuje się Polakami i ich przyszłością a tylko alkoholami i cenzurowaniem internetu.

Alkohol jest twardym narkotykiem

maxymili / 2011-06-03 14:46 / Tysiącznik na forum
jest wielokrotnie bardziej groźny niż marihuana, uzależnia w stopniu ciężkim.

Trawka w porównaniu do wina jest niegroźna, nie toksyczna, nawet jest skutecznym lekiem na wiele chorób w tym niektóre nowotwory. Marihuana praktycznie nie uzależnia i nie ma takich problemów z prowadzeniem pojazdów pod jej wpływem. Mogą ją nawet bez szkody dla dziecka palić kobiety w ciąży.

Marihuana jest nielegalna, a za posiadanie najmniejszej ilości można dostać wg nowej ustawy do 5 lat więzienia, za częstowanie do 12 lat.

Ustawa winiarska ułatwia produkcję i nie wymaga rejestracji działalności. Żeby nie było, popieram nową ustawę winiarską. Ok. Ale zróbmy to samo z marihuaną.
 
Lebiedz / 81.149.137.* / 2011-06-03 15:23
Odezwal sie wybitny znawca tematu.
Marihuana dla kobiet w ciazy? Puknij sie w leb czlowieku.
Marihuana nie uzaleznia i nie powoduje trwalych szkod w mozgu? - powiedz to moim czarnskorym kolegom, ktorzy pala od kiedy skonczyli 13 lat. To sa wraki bez perspektyw i planu na zycie. Marihuana jest najgorsza uzywka z mozliwych.
 
maxymili / 2011-06-03 18:46 / Tysiącznik na forum
jestem znawcą tematu, jak na nasze warunki wybitnym.

Badania statystyczne w Holandii wykazały, że w żądnym stopniu dzieci matek które paliły marihuanę w trakcie ciąży nie różnią się od normy, ilość upośledzeń, problemów w późniejszym życiu nie zwiększyła się. Jedyna zaobserwowana różnica to, że dzieci takich matek lepiej znosiły sam poród i były spokojniejsze zaraz po narodzeniu.
 
swiatowy_kryzys / 193.109.225.* / 2011-06-03 18:46
wielki znawca się znalazł piep...rzysz jak potłuczony, nikt nie mówi że zioło jest zdrowe, ale też nie jest bardziej szkodliwe niż wódka, czy papierosy, WHO już kilka razy wypowiadała się na ten temat.
chodzi o prawo decydowania o tym że jak chce napić się piwa, sięgam po piwo, jak chcę zajarać to biorę zielone.
i tylko nie tłumacz ze brak legalizacji zioła ma chronić dzieci. bo skoro tak to zdelegalizujmy alkohol.
 
tesa1959 / 2011-06-03 21:21 / Tysiącznik na forum i pełna kultura

Trawka w porównaniu do wina jest niegroźna, nie toksyczna, nawet jest
skutecznym lekiem na wiele chorób w tym niektóre nowotwory.

Większych bzdur nie słyszałam - jest niegroźna, więc pewnie można ją palić i prowadzić samochód? A to, że po trawce wszystko jest śmieszne i nie myśli się logicznie, to już nie ma znaczenia?
Wino jest bardziej toksyczne od trawki... . Nie mówimy o "mamrocie", ale o winie. Ci, co piją wino, są odpowiedzialni. Nie piją go w nadmiarze, bo wino to trunek dla kulturalnych, nie służy do "zalania pały". A co do ustawy, to bardzo dobrze , że prezydent ją podpisał i tu (@) nie ma racji. Właśnie tym, że podpisał, pokazał, że interesuje się Polakami. Rolnicy będą mogli uzyskiwać dochody z wina własnej produkcji i przeznaczać na ten cel owoce, które niejednokrotnie są niewykorzystane. Nie sadzę, aby dzięki temu wzrósł poziom alkoholizmu w kraju.
 
Triz / 2011-06-03 15:40 / Bywalec forum
No to gratuluję znajomości. Wszystko uzależnia, alkohol również. Dlaczego alkohol nie
jest zakazany?