Notowania

Ciemna strona przywództwa

Czy fakt wydawania firmowych pieniędzy na zakup zasłony prysznicowej za 16 tysięcy dolarów lub stojaka na parasole za 15 tysięcy dolarów świadczy o tym, że Dennis Kozlowski był złym prezesem Tyco? Czy...

Podziel się
Dodaj komentarz

Czy fakt wydawania firmowych pieniędzy na zakup zasłony prysznicowej za 16 tysięcy dolarów lub stojaka na parasole za 15 tysięcy dolarów świadczy o tym, że Dennis Kozlowski był złym prezesem Tyco? Czy historia kariery Marthy Stewart staje się mniej pouczająca z powodu skorzystania przez nią z poufnych informacji przy sprzedaży akcji? Czy przywództwo powinno być równoznaczne ze spełnianiem wysokich standardów moralnych?

Do 1970 roku odpowiedź większości teoretyków przywództwa na tak postawione pytanie z pewnością brzmiałaby „nie”. Wystarczy przywołać nazwiska Hitlera, Stalina, Pol Pota czy Mao Tse-tunga – wielkich przywódców, ale z pewnością bardzo złych ludzi. Kapryśni, zbrodniczy, władczy, skorumpowani i źli liderzy bywają w rzeczywistości bardzo skuteczni i wcale nie są rzadkością. Wysoko cenił ich Machiavelli, natomiast amerykańska konstytucja broniła społeczeństwa przed nimi. Władza zawsze idzie ręka w rękę z korupcją… za wyjątkiem literatury poświęconej przywództwu w biznesie.

Gdy czyta się prace Toma Petersa, Jaya Congera, Johna Cottera i podobnych im autorów, liderzy – według słów Warrena Bennisa – jawią się w nich jako osoby tworzące wspólną wartość, elastyczne i prawe. Tak więc w świetle współczesnej literatury bycie przywódcą z definicji oznacza szlachetność postępowania.

A przecież przywództwo nie jest pojęciem o wydźwięku moralnym i najwyższy czas, żebyśmy przyjęli ten fakt do wiadomości. W istocie równie wiele możemy się nauczyć z tak zwanych negatywnych przykładów, jak i z o wiele mniej licznych przykładów pozytywnych, którym poświęca się dziś najwięcej miejsca.

Tagi: organizacja społeczna i etyka, akademia managera, Biblioteka Managera
Źródło:
Harvard Business Review Polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz