Notowania

biznes a rząd
18.07.2011 10:00

Co zrobić, by gospodarka oparta na czystych technologiach nabrała rozpędu

Na poszukiwania czystych technologii i odnawialnych źródeł energii przeznacza się na całym świecie miliardy dolarów. Jak dotąd większość pieniędzy trafia jednak do firm, które w oparciu o...

Podziel się
Dodaj komentarz

Na poszukiwania czystych technologii i odnawialnych źródeł energii przeznacza się na całym świecie miliardy dolarów. Jak dotąd większość pieniędzy trafia jednak do firm, które w oparciu o konwencjonalne modele biznesowe dopasowują nowe technologie do istniejących systemów. Zdaniem autorów artykułu, o wiele lepszym podejściem jest tworzenie zupełnie nowych systemów.

Artykuł zawiera ramową koncepcję budowy ekologicznych systemów technologicznych, która składa się z czterech współzależnych komponentów: wyjściowej technologii, innowacyjnego modelu biznesowego, ostrożnej strategii urynkowienia i sprzyjających rozwiązań administracyjno-prawnych. Praktyczne zastosowanie tej koncepcji ilustrują dwa opisane przez autorów przykłady. Pierwszy dotyczy - założonej przez byłego menedżera firmy komputerowej,
Shaiego Agassiego - firmy Better Place. Obsługuje ona sieć punktów ładowania i wymiany akumulatorów używanych w sprzedawanych przez nią pojazdach elektrycznych i posługuje się modelem biznesowym opartym na sprzedaży prądu (kilometrażu), a nie samochodów. Firma posiada przyczółek rynkowy w Izraelu, gdzie podatek od samochodów benzynowych jest o wiele wyższy niż od samochodów elektrycznych.

Drugi przykład dotyczy powstającego w Abu Dhabi miasta Masdar, które nie będzie emitować związków węglopochodnych i stanie się wylęgarnią ekologicznych technologii, wspomaganą przez inwestycyjne, produkcyjne, strategiczne i akademickie struktury programu rządowego.
Oba te przedsięwzięcia dają nadzieję na zastąpienie gospodarki opartej na ropie naftowej gospodarką korzystającą wyłącznie z ekologicznych technologii.

Tagi: biznes a rząd, akademia managera, Biblioteka Managera
Źródło:
Harvard Business Review Polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz