Notowania

zarządzanie
18.07.2011 09:55

Czy projekt jest realny? Czy zapewni firmie wygraną? Czy warto go wdrożyć?

Mało znaczące innowacje stanowią, średnio, lwią część portfeli projektów, ale nigdy nie generują oczekiwanego wzrostu. Receptą na ten problem – według autorów – jest dokonywanie...

Podziel się
Dodaj komentarz

Mało znaczące innowacje stanowią, średnio, lwią część portfeli projektów, ale nigdy nie generują oczekiwanego wzrostu. Receptą na ten problem – według autorów – jest dokonywanie systematycznych i ujętych w ścisłe procedury ocen portfela innowacji oraz zwiększenie liczby ambitnych projektów przy zachowaniu dopuszczalnego poziomu ryzyka.

W osiągnięciu tego celu mogą pomóc firmom dwa narzędzia. Pierwsze z nich, macierz ryzyka, jest graficzną ilustracją rozkładu ryzyka w przekroju całego portfela innowacji. Narzędzie to pozwala oszacować prawdopodobieństwo sukcesu lub porażki każdej innowacji na podstawie tego, jak dużej adaptacji dany projekt wymaga od firmy. Im mniej znajome są firmie: produkt (lub technologia) i docelowy rynek, tym ryzyko projektu jest większe.

Drugie narzędzie, nazywane sitem R-W-W (real-win-worth it), pozwala firmie ocenić ryzyko i potencjał poszczególnych projektów przez znalezienie odpowiedzi na sześć fundamentalnych pytań.

Tagi: zarządzanie, akademia managera, Biblioteka Managera
Źródło:
Harvard Business Review Polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz