Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Czym naprawdę jest sukces?

Dążenie do sukcesu przypomina ćwiczenia na strzelnicy z ruchomymi celami: trafisz jeden, a natychmiast w różnych punktach pojawi się pięć innych. Pod nieustanną presją otoczenia pracujemy...

Podziel się
Dodaj komentarz

Dążenie do sukcesu przypomina ćwiczenia na strzelnicy z ruchomymi celami: trafisz jeden, a natychmiast w różnych punktach pojawi się pięć innych. Pod nieustanną presją otoczenia pracujemy „więcej”, chcemy mieć „więcej”, być kimś „większym”. Ale czy można to nazwać prawdziwym sukcesem?

Aby zgłębić istotę sukcesu, Laura Nash i Howard Stevenson przeprowadzili setki wywiadów i ankiet wśród specjalistów wielu zawodów, reprezentujących różne grupy społeczne. Na podstawie tego materiału opracowali ramową konstrukcję, pozwalającą spojrzeć na sukces z innej, szerszej perspektywy. Proponowane przez autorów nowe podejście do sukcesu ułatwia samorealizację w życiu osobistym i zawodowym bez niepotrzebnych stresów i lęków.

Autorzy wyodrębnili 4 segmenty trwałego sukcesu, tworzące nierozerwalną całość; są nimi: szczęście (odczuwana przyjemność lub zadowolenie z życia); osiągnięcia (dokonania większe od dokonań innych osób); ważność (przekonanie, że nasze działania przyniosły korzyść ludziom, na których nam zależy) i spuścizna (zasób doświadczeń, który w przyszłości pomoże innym osiągnąć sukces). Pojedynczy segment nie zaspokoi wszystkich potrzeb; żeby mówić o pełnym i trwałym sukcesie, trzeba regularnie osiągać cele we wszystkich czterech.

Z badań przeprowadzonych przez autorów wynika, że przy określaniu i porządkowaniu swoich aspiracji ludzie, którzy osiągnęli trwały sukces, posługują się strategią kalejdoskopu. W artykule szczegółowo opisano proces konstruowania osobistego kalejdoskopu i posługiwania się nim. To nowatorskie narzędzie analityczne wskazuje, jakie działania należy podjąć w obrębie poszczególnych segmentów sukcesu, a także ujawnia obszary zaniedbane. Pomaga ponadto podjąć właściwe decyzje w sprawie ilości czasu i energii, które warto przeznaczyć na konkretne działania.

Według autorów, tylko ci ludzie sukcesu są autentycznie zadowoleni ze swoich dokonań, którzy potrafią świadomie narzucić sobie pewne ograniczenia.

Tagi: zarządzanie zasobami ludzkimi, akademia managera, Biblioteka Managera
Źródło:
Harvard Business Review Polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz