Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Decyzje bez klapek na oczach

Z powodu podejrzeń, że vioxx zwiększa ryzyko wystąpienia ataku serca bądź wylewu, Merck zdecydował się wycofać swój lek przeciwbólowy z rynku. Ale w samych Stanach Zjednoczonych wypisano już na niego...

Podziel się
Dodaj komentarz

Z powodu podejrzeń, że vioxx zwiększa ryzyko wystąpienia ataku serca bądź wylewu, Merck zdecydował się wycofać swój lek przeciwbólowy z rynku. Ale w samych Stanach Zjednoczonych wypisano już na niego ponad 100 milionów recept. Szacuje się, że vioxx mógł wywołać zawał serca bądź wylew nawet u 25 000 pacjentów. Dlaczego więc tylu lekarzy nadal przepisywało ten lek?

Zdaniem autorów odpowiedzią na to pytanie jest zjawisko „ograniczonej świadomości” – kiedy poznawcze klapki na oczach uniemożliwiają człowiekowi dostrzeżenie bardzo istotnych, łatwo dostępnych i łatwo przyswajalnych informacji. Podejmując ważne decyzje, nie szuka on tych informacji, nie wykorzystuje ich i nie dzieli się nimi. Lekarze, którzy przepisywali vioxx, najczęściej spotykali się z pozytywną opinią pacjentów na temat tego leku. Dlatego też mimo posiadania dostępu do informacji na temat ewentualnego ryzyka związanego z jego zażywaniem mogli nie zdawać sobie sprawy z tego, jaki faktycznie miało ono rozmiar.

Tagi: zachowania w organizacji i przywództwo, akademia managera, Biblioteka Managera
Źródło:
Harvard Business Review Polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz