Notowania

Etyczny umysł

W oczach opinii publicznej przywództwo w biznesie wiąże się nierozerwalnie z nieetycznym zachowaniem. Wszechobecne skandale, masowe zwolnienia liderów i rosnące pakiety wynagrodzeń dla kadry...

Podziel się
Dodaj komentarz

W oczach opinii publicznej przywództwo w biznesie wiąże się nierozerwalnie z nieetycznym zachowaniem. Wszechobecne skandale, masowe zwolnienia liderów i rosnące pakiety wynagrodzeń dla kadry kierowniczej ułatwiają powierzchowne oceny. W efekcie wiele osób jest zdania, że naganne postępowanie w korporacjach jest na porządku dziennym. Dlatego o wiele większego znaczenia niż kiedyś nabiera poprawa relacji przywódców z klientami, pracownikami i innymi interesariuszami firm.

Profesor Gardner od wielu lat prowadzi badania nad związkami pomiędzy psychologią i etyką w Graduate School of Education na Uniwersytecie Harvarda. W rozmowie z redaktorką HBR Brownyn Fryer opowiada o etycznym umyśle, który pomaga jednostkom w wykonywaniu „dobrej roboty”, tak ważnej dla kolegów, firm i społeczeństwa w ogólności.

Zdaniem Gardnera, dziś, gdy pracownicy cierpią na zalew informacji i poddawani są presji wygrywania za wszelką cenę, łatwo się zagubić. Toteż pracownicy poszukują u swoich przywódców wskazówek co do tego, jakie zachowanie jest właściwe, a jakie nie. Jeśli więc jesteś liderem, musisz zadawać sobie pytanie, jak najskuteczniej stawić czoło naciskom etycznym i dawać dobry przykład.

Przede wszystkim – zdaniem Gardnera – należy wierzyć, że trzymanie się kierunku, jaki wyznacza nasz etyczny kompas, ma kluczowe znaczenie dla zdrowia organizacji, którą kierujemy. Następnie należy określić nasze etyczne credo i trzymać się go.Należy dokładnie się przetestować, by mieć pewność, że postępujemy zgodnie z naszymi wartościami, dać sobie trochę czasu na refleksję nad naszymi przekonaniami, poszukać mentorów, którzy są z nami szczerzy, i stanąć twarzą w twarz z niewłaściwym zachowaniem innych, gdy je dostrzegamy. Profesor Gardner wierzy, że świat stale balansuje pomiędzy dobrem a złem, rozkwitem a katastrofą. „Trzeba określić, po której jesteśmy stronie, i postępować właściwie” - stwierdza.

Rozmowa z psychologiem Howardem Gardnerem

Tagi: organizacja społeczna i etyka, akademia managera, Biblioteka Managera
Źródło:
Harvard Business Review Polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz