Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
finanse
18.07.2011 10:01

Fuzje, które przetrwają

Kiedy minie recesja, przekonamy się, że fuzje przyniosą korzyści tym przedsiębiorstwom, które koncentrują się nie tylko na liczbach, ale też na integrowaniu i motywowaniu pracowników. Aby dowiedzieć...

Podziel się
Dodaj komentarz

Kiedy minie recesja, przekonamy się, że fuzje przyniosą korzyści tym przedsiębiorstwom, które koncentrują się nie tylko na liczbach, ale też na integrowaniu i motywowaniu pracowników. Aby dowiedzieć się, jak zarządzać ludzkim aspektem transakcji fuzji i przejęć, profesor Rosabeth Moss Kanter z Harvard Business School przeanalizowała kilkanaście udanych transakcji, których stronom udało się pokonać typowe przeszkody: wstrząs pracowników, protesty i lęki mogące nasilać niepokój dostawców, dezaprobatę rządu i utratę klientów na rzecz konkurencji.

Na przykład kiedy koncern Procter & Gamble wykupił firmę Gillette, stanął przed perspektywą „wykrwawienia się" kadr menedżerskich przyłączonej firmy, kiedy na jej utalentowanych pracowników zaczęły polować specjalistyczne agencje rekrutacyjne (head hunters). Jednak P&G zdołał utrzymać duży odsetek liderów i skłonić pracowników, aby pomogli zadbać o satysfakcję dostawców, dystrybutorów i klientów. W ciągu pierwszego roku koncern osiągnął założone koszty i przychody, przejął wiele lepszych procesów wchodzenia na rynek opracowanych przez Gillette i nadal zajmował pozycję umożliwiającą wzrost wbrew nadchodzącej recesji.

Autorka artykułu zwraca uwagę na kluczowe strategie warunkujące skuteczną integrację, opisując praktyki stosowane w P&G oraz w dwóch innych firmach: CEMEKSIE, który musiał przekazać przejętym pracownikom swoją specjalistyczną wiedzę, aby szybko wchłonęli jego praktyki i przyjęli standardy globalne, oraz grupie Publicis, która potraktowała swoją fuzję jak odwrotne przejęcie i pozwoliła najzdolniejszym pracownikom wchłoniętej firmy objąć przywództwo w budowie nowego potencjału.

Tagi: finanse, akademia managera, Biblioteka Managera
Źródło:
Harvard Business Review Polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz