Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
biznes a rząd
18.07.2011 09:59

Globalni giganci jutra – zmiana warty

Korporacje międzynarodowe z krajów rozwiniętych i rozwijających się agresywnie poszerzają swoją obecność na globalnych rynkach, zwłaszcza wschodzących. O tym, kto zostanie zwycięzcą, w znaczącym...

Podziel się
Dodaj komentarz

Korporacje międzynarodowe z krajów rozwiniętych i rozwijających się agresywnie poszerzają swoją obecność na globalnych rynkach, zwłaszcza wschodzących. O tym, kto zostanie zwycięzcą, w znaczącym stopniu decydują charakterystyczne cechy branży. Jednak autorzy artykułu przekonują, że nie zawsze tak być musi. Firmy mogą wygrać z przeznaczeniem, jeśli tylko uda im się przewidzieć powstanie nowych segmentów klientów lub je stworzyć, umiejętnie sterować mechanizmem wyrów­nywania kosztów lub odmienić kształt łańcucha wartości.

Niektóre doświadczone i uznane koncerny transnarodowe odnoszą sukces w sektorach ukierunkowanych na produkcję i logistykę, gdzie na ogół przewagę mają lokalni konkurenci. Wówczas do przyspie­szenia tempa rozwoju segmentu wykorzy­stują technologię i kapitał. Samsung, Sharp i inne firmy zaskoczyły chińskich producentów zażartą konkurencją cenową w sektorze telewizorów płaskoekranowych, która doprowadziła do szybkiego spadku popytu na tradycyjne odbiorniki, drastycz­nie obniżając zyski chińskich producentów. Inną taktyką pokonania wschodzących graczy jest koncentracja na kosztach, co zrobili amerykańscy producenci sprzętu gospodarstwa domowego, gdy Haier próbował wejść na ich rodzimy rynek lodó­wek średniej wielkości.

Zdarza się też odwrotnie. Niektóre przedsiębiorstwa z rynków wschodzących pokonują doświadczone korporacje w bran­żach wymagających dużego nakładu wiedzy i silnej marki.

Na przykładzie wielu przedsiębiorstw autorzy sugerują, że dla odważnych graczy globalnych nastały sprzyjające warunki, aby wyjść poza znajome obszary rynku.

Tagi: biznes a rząd, akademia managera, Biblioteka Managera
Źródło:
Harvard Business Review Polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz