Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zarządzanie operacyjne
18.07.2011 09:53

IT: od chaosu do efektywnego wykorzystania

Nowoczesna technologia informacyjna pojawiła się 40 lat temu, a mimo to dla większości firm jest ona wciąż kosztownym problemem. Dzieje się tak m.in. dlatego, że ta stosunkowo młoda i szybko...

Podziel się
Dodaj komentarz

Nowoczesna technologia informacyjna pojawiła się 40 lat temu, a mimo to dla większości firm jest ona wciąż kosztownym problemem. Dzieje się tak m.in. dlatego, że ta stosunkowo młoda i szybko rozwijająca się dziedzina jest albo niewłaściwie postrzegana, albo całkowicie ignorowana przez zarządy firm. Wszyscy menedżerowie wysokiego szczebla potrafią rozmawiać o finansach, ponieważ znają język sprawozdań finansowych. Jednak nie robią nic w tym kierunku, by brać czynny udział w dyskusjach na temat rozwiązań IT i nie wpadać w popłoch na widok trzyliterowych akronimów. Zdaniem autorów artykułu istnieją trzy wzajemnie powiązane i uniwersalne zasady skutecznego wykorzystania technologii informacyjnej w firmie, a zadaniem ścisłego kierownictwa jest zrozumienie tych zasad oraz zapewnienie ich wdrożenia. Wspomniane trzy zasady to:

Długookresowy plan odnowy systemu IT, powiązany ze strategią firmy. Zapewni on skoncentrowanie całej struktury IT na nadrzędnych celach firmy przez kilka lat, otworzy drogę inwestycjom ukierunkowanym na krótkookresową redukcję kosztów, określając harmonogram „odmłodzenia” systemów i kreowania wartości w długim okresie.

Uproszczona i ujednolicona platforma technologiczna. Zamiast polegać na silosach danych, które obsługują poszczególne jednostki organizacyjne (zasoby ludzkie, księgowość itd.), firma przechodzi na przejrzystą, warstwową strukturę IT, umożliwiającą obsługę całej organizacji.

Zapewnienie funkcjonalnej i zorientowanej na wyniki organizacji IT. W myśl tej zasady firma nie traktuje działu IT jako jednostki odmiennej od innych działów firmy. IT jest częścią zespołu i funkcjonuje zgodnie z firmowymi standardami efektywności pracy.

Aby system IT działał efektywnie, potrzebne są 2 czynniki: pełni zapału liderzy i skuteczne wdrożenie rozwiązań. Pamiętając o trzech podstawowych zasadach, firmy mogą sprawić, że ich system IT stanie się podstawą ich długotrwałej przewagi konkurencyjnej.

Tagi: zarządzanie operacyjne, akademia managera, Biblioteka Managera
Źródło:
Harvard Business Review Polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz