Notowania

Przejdź na
akademia managera
19.09.2016 12:06

Jak być liderem przyszłości? Bądź gotowy na zmiany

Lider przyszłości straci status eksperta, młodzi pracownicy będą wiedzieli więcej od niego chociażby w zakresie codziennej działalności firmy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Unsplash, Pixabay (CC0))

Zmieniający się świat postawi przed liderami wyzwania bez precedensu. Jeżeli przywódcy chcą przetrwać, muszą dostosować się do zmieniających warunków.

Dr Marshall Goldsmith jest mentorem liderów największych globalnych organizacji i światowym autorytetem przywództwa. Na łamach miesięcznika „Harvard Business Review Polska” wymienił pięć najważniejszych aspektów odróżniających przywódców przeszłości, od tych, którzy będą skutecznie dawać odpór wyzwaniom jutra.

Zmiana optyki na sprawy globalne

Dawniej przywódca działający lokalnie mógł skupiać się wyłącznie na kraju, w którym operował. To się jednak zmieniło. W świecie zglobalizowanym, przypominającym gęstą sieć wzajemnych powiązań politycznych i handlowych, należy zachować czujność na szanse i zagrożenia płynące zewsząd. Nawet, jeżeli nie prowadzi się firmy o zasięgu globalnym, zachowanie szerokiej optyki jest konieczne, gdy weźmie się pod uwagę zagranicznych dostawców, klientów i konkurentów.

*Zdolność rozumienia różnorodności *

Mowa tu nie tylko o coraz częściej poruszanych kwestiach rasowych, etnicznych, kulturowych, czy związanych z płcią. Globalny świat jest mieszaniną różnic każdego rodzaju, a sprawny przywódca przyszłości musi umieć nimi zarządzać.

Wzrost znaczenia świadomości technologicznej

Rozwój technologii informacyjnych i mediów społecznościowych mający miejsce współcześnie nie przypomina niczego, z czym mieli do czynienia przywódcy przeszłości. Wraz z tym rozwojem, w niespotykany sposób rośnie zasób możliwości interakcji z ludźmi w społeczeństwie globalnym. Lider jutra nie musi być technologicznie biegły, ale powinien zdawać sobie sprawę z wpływu, jaki nowe technologie mają na jego biznes.

Zdolność do zawierania partnerstwa

Lider przyszłości musi pamiętać, że aby osiągnąć sukces w złożonym świecie, konieczne jest korzystanie z wiedzy i kompetencji innych firm.

Zmiany w strukturze organizacji

Niebawem swoje kariery rozpoczną obecni nastolatkowie – osoby przyzwyczajone do wykorzystywania nowych technologii w każdej dziedzinie życia i zachowujące zgoła inny stosunek do kształtu organizacji firmy. Z czasem zmaleje znaczenie hierarchicznej struktury przedsiębiorstwa, za to wzrośnie znaczenie pracy opartej na wiedzy.

*Lider przyszłości straci status „eksperta” *– młodzi pracownicy będą wiedzieli więcej od niego chociażby w zakresie codziennej działalności firmy. Przywódcy będą musieli nauczyć się więcej rozmawiać ze swoimi podwładnymi, aby móc wykorzystywać ich cenną wiedzę.

Zapraszamy od lektury całego wywiadu z dr Marshallem Goldsmithem na łamach magazynu „Harvard Business Review Polska” .

Tagi: akademia managera, najważniejsze
Źródło:
Harvard Business Review Polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-09-2016

gregPomysły na biznes to towar powszechny, ale ich realizacja już nie. W normalnym kraju najbogatsi to przedsiębiorcy lub inwestorzy. Bez wiedzy … Czytaj całość

14-12-2016

Kamil_WandziakW naszej firmie od początku postawiliśmy na elastyczność i wygodę. Wybraliśmy Panek jako dostawcę floty dla nas - krótkie terminy wynajmu, … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (2)