Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zarządzanie
18.07.2011 09:54

Jak myślą skuteczni liderzy

Poszukując wzorów, które moglibyśmy zastosować we własnej pracy, często sięgamy po przykłady działań skutecznych liderów. Roger Martin uważa, że takie postępowanie mija się z celem, ponieważ czyny,...

Podziel się
Dodaj komentarz

Poszukując wzorów, które moglibyśmy zastosować we własnej pracy, często sięgamy po przykłady działań skutecznych liderów. Roger Martin uważa, że takie postępowanie mija się z celem, ponieważ czyny, które odnoszą skutek w jednym kontekście, w innym mają często niewielki sens. Lepiej jest, choć trudniej, przyjrzeć się temu, jak myślą liderzy, którzy odnoszą sukcesy. Po przeprowadzeniu długich wywiadów z ponad 50 skutecznymi liderami autor artykułu stwierdził, że większość z nich wyróżnia integracyjny sposób myślenia. Tacy liderzy potrafią rozważać w tym samym czasie dwie przeciwstawne koncepcje, a następnie zaproponować nową, trzecią, która zawiera elementy dwóch poprzednich, ale jest od nich lepsza.

Martin stawia tezę, że właśnie proces analizy prowadzącej do syntezy prowadzi do sukcesu wyróżniające się firmy i ludzi, którzy nimi kierują. Dla potwierdzenia swojej tezy szczegółowo opisuje, jak ludzie myślący integracyjnie podchodzą do czterech faz procesu decyzyjnego, by wypracować znakomite rozwiązanie. Po pierwsze, zastanawiając się nad tym, które aspekty problemu są istotne, wychodzą poza czynniki, które mają ewidentny związek z problemem. Po drugie, biorą pod uwagę wielokierunkowe i nieliniowe (albo nie tylko liniowe) relacje pomiędzy czynnikami. Po trzecie, ogarniają wszystkie aspekty problemu i widzą, jak jego elementy układają się w całość. Po czwarte, w sposób twórczy rozwiązują sprzeczności pomiędzy przeciwstawnymi koncepcjami i wypracowują nowe alternatywy.

Według autora artykułu myślenie integracyjne jest zdolnością, którą każdy może doskonalić. Martin podaje przykłady kilku liderów życia gospodarczego, którym się to udało. Jednym z nich jest Bob Young, współzałożyciel i były szef firmy Red Hat, największego dystrybutora Linuksa – oprogramowania o otwartym kodzie źródłowym.

Tagi: zarządzanie, akademia managera, Biblioteka Managera
Źródło:
Harvard Business Review Polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz