Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Jak nie wpadać w pułapki etyczne?

Co ma zrobić duża międzynarodowa firma, żeby tysiące zatrudnionych w niej ludzi, pracujących w setkach krajów, zachowało etyczną postawę w obliczu rynkowej presji?Autor, główny radca prawny General...

Podziel się
Dodaj komentarz

Co ma zrobić duża międzynarodowa firma, żeby tysiące zatrudnionych w niej ludzi, pracujących w setkach krajów, zachowało etyczną postawę w obliczu rynkowej presji?
Autor, główny radca prawny General Electric z blisko dwudziestoletnim stażem, należał do zespołu, który starał się znaleźć na to sposób. Chodziło o to, aby menedżerowie i ich podwładni byli motywowani do etycznego postępowania równie mocno co do osiągania celów finansowych.
Heineman opisuje szereg systemów, w których jasna komunikacja oczekiwań łączy się z nadzorem, zapobieganiem nieuczciwości i wynagradzaniem pracowników za przestrzeganie standardów etycznych. Najwyższym oczekiwaniom muszą sprostać członkowie kierownictwa, a ewentualne sankcje za ich wykroczenia są najdotkliwsze. Autor artykułu przytacza liczne przykłady wysoko postawionych menedżerów, których nieumiejętność wdrożenia i przestrzegania standardów etycznych doprowadziła do zwolnienia, nawet wówczas, gdy firma musiała drogo
za to zapłacić lub gdy sami ukarani nie wiedzieli o wykroczeniach popełnianych przez ich podwładnych.
Autor twierdzi, że powszechna obecnie koncentracja na obowiązkach rady nadzorczej w kontekście nadzoru nad organizacją nie przynosi pożądanych rezultatów. Czas zakończyć dyskusje o kontroli rady nadzorczej nad prezesem i zastanowić się, co mogą zrobić przywódcy, aby zaszczepić standardy etyczne na wszystkich poziomach organizacji.

Tagi: organizacja społeczna i etyka, akademia managera, Biblioteka Managera
Źródło:
Harvard Business Review Polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz