Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
biznes a rząd
18.07.2011 10:01

Jak prowadzić biznes społecznie użyteczny

Przedsiębiorcy mogą odegrać główną rolę w poszukiwaniu rozwiązań najtrudniejszych problemów społecznych na świecie. Jednak odsetek nowo zakładanych firm, które upadają, jest wysoki. A nowe...

Podziel się
Dodaj komentarz

Przedsiębiorcy mogą odegrać główną rolę w poszukiwaniu rozwiązań najtrudniejszych problemów społecznych na świecie. Jednak odsetek nowo zakładanych firm, które upadają, jest wysoki. A nowe przedsięwzięcia na rynkach wschodzących muszą stawiać czoło takim wyzwaniom, jak niestabilność cen i kosztów, słabo rozwinięta infrastruktura (lub jej zupełny brak) oraz nieprzewidywalne reakcje konkurentów. Autorzy artykuły opisują wytyczne pomocne przy uruchamianiu udanych przedsięwzięć w niepewnym otoczeniu.

Jedna z nich to planowanie przez odkrywanie, powszechnie znana metoda opracowana przez R. Gunther McGrath i I. MacMillana, która ułatwia menedżerom przetestowanie założeń leżących u podstaw pierwotnych modeli biznesowych, a także dokonywanie ich rewizji na podstawie pojawiających się nowych danych.
Pozostałe wytyczne zostały sformułowane na bazie wniosków z udziału w projekcie Wharton Societal Wealth Program, którego celem jest udzielanie pomocy przy zakładaniu firm społecznych w Afryce i Stanach Zjednoczonych. Odnoszą się do: określenia minimalnej liczby osób, którym dane przedsięwzięcie powinno służyć, i progu zyskowności; wskazania istotnych interesariuszy; zaplanowania sposobu wyjścia z inwestycji; przewidywania niezamierzonych efektów prowadzonej działalności.

Tagi: biznes a rząd, akademia managera, Biblioteka Managera
Źródło:
Harvard Business Review Polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz