Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zarządzanie
18.07.2011 10:01

Jaki model współpracy jest dla twojej firmy najlepszy?

W dzisiejszych czasach właściwie żadna organizacja nie dokonuje innowacji w pojedynkę. Firmy nawiązują różnego rodzaju współpracę z wieloma partnerami zewnętrznymi, a wszystko to w dążeniu do...

Podziel się
Dodaj komentarz

W dzisiejszych czasach właściwie żadna organizacja nie dokonuje innowacji w pojedynkę. Firmy nawiązują różnego rodzaju współpracę z wieloma partnerami zewnętrznymi, a wszystko to w dążeniu do stworzenia nowych technologii, produktów i usług. Lecz jaki jest najlepszy sposób, aby zrobić użytek z wiedzy i zdolności innych?
Pragnąc pomóc menedżerom odpowiedzieć na to pytanie, autorzy artykułu opracowali prosty schemat, który koncentruje się na dwóch pytaniach: Zważywszy na strategię firmy, jak dalece otwarta bądź zamknięta powinna być sieć jej partnerów zewnętrznych? Kto będzie decydować, jakie problemy ta grupa współpracujących ze sobą organizacji ma rozwiązywać i które z powstałych rozwiązań wdrażać?
Według autorów, istnieją cztery podstawowe modele współpracy: elitarny krąg (elite circle), giełda innowacji (innovation mall), wspólnota innowacji (innovation community) i konsorcjum (consortium). Żaden z przedstawionych modeli współpracy nie jest lepszy niż pozostałe. Każdy z nich pociąga za sobą inne konsekwencje dla strategii firmy. Wybierając spośród nich, organizacja musi rozważyć, jakie mają zalety i jakie niosą wyzwania, oraz ocenić, które modele są najlepiej dopasowane do jej strategii, kompetencji, struktury i zasobów.

Tagi: zarządzanie, akademia managera, Biblioteka Managera
Źródło:
Harvard Business Review Polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz