Notowania

Każdy pracownik właścicielem (To nie mrzonka)

Z przeprowadzonych ankiet wynika, że po wejściu w życie przepisów, które wymagają zaliczania opcji na zakup akcji w koszty firmy, wiele amerykańskich przedsiębiorstw przypuszczalnie ograniczy liczbę...

Podziel się
Dodaj komentarz

Z przeprowadzonych ankiet wynika, że po wejściu w życie przepisów, które wymagają zaliczania opcji na zakup akcji w koszty firmy, wiele amerykańskich przedsiębiorstw przypuszczalnie ograniczy liczbę szeregowych pracowników uprawnionych do pobierania części wynagrodzenia w formie akcji. Na dłuższą metę rezerwowanie opcji tylko dla menedżerów okaże się jednak nieopłacalne. Rezultaty licznych badań przekonują o tym, że prawidłowo realizowane, szeroko zakrojone plany własności pracowniczej skutkują wzrostem produktywności, spadkiem rotacji personelu, wyższym poziomem kandydatów do pracy oraz poprawą zysków.

Kwestia „prawidłowej realizacji” ma tu największe znaczenie. O pomyślnym wdrożeniu szeroko dostępnego planu własności decydują 4 czynniki: do programu musi przystąpić spora część personelu – zwykle jest to większość pełnoetatowych pracowników; pracownicy muszą być przekonani, że wartość posiadanych przez nich udziałów może w znaczący sposób poprawić ich perspektywy finansowe; firmowe praktyki i strategie w sferze zarządzania muszą sprzyjać realizacji planu; wreszcie pracownicy muszą czuć, że są naprawdę właścicielami firmy. Powyższe czynniki składają się na kulturę własności, w której interesy pracowników są zbieżne z interesami firmy. W efekcie firma ma do dyspozycji personel, który wykazuje lojalność, chęć do współpracy, a także gotowość do podjęcia wszelkich, także ponadobowiązkowych, działań, które pomogą firmie odnieść sukces.

Programy własności pracowniczej, wspierane przez stosowne praktyki w dziedzinie zarządzania, pomogły licznej i zróżnicowanej grupie przedsiębiorstw osiągnąć wyjątkowy sukces komercyjny. Autorzy artykułu analizują dwa takie przypadki. Pierwszy dotyczy firmy Science International Applications Corporation, która wykonuje prace badawczo-rozwojowe na zlecenie innych przedsiębiorstw, a drugi – firmy Scot Forge, która wytwarza z metalu i innych surowców części do urządzeń przemysłowych.

Tagi: zarządzanie zasobami ludzkimi, akademia managera, Biblioteka Managera
Źródło:
Harvard Business Review Polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz