Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kilka prostych recept na menedżerski stres

Im wyższe stanowisko, czy szerszy zakres obowiązków, tym większy niepokój. Rozwiązanie tego problemu może okazać się prostsze niż nam się wydaje.

Podziel się
Dodaj komentarz
(nyul/iStockphoto)

Każdy menadżer boryka się czasem z niepokojem w swojej pracy. Im wyższe stanowisko, czy szerszy zakres obowiązków, tym większy stres, a co za tym idzie - niepokój. Jak to w życiu bywa, jedni radzą sobie z nim lepiej, inni gorzej. Rozwiązanie tego problemu może okazać się prostsze niż nam się wydaje.

Wiele porad dotyczących tego tematu można łatwo zastosować, by poradzić sobie z problemem. Oto kilka z nich:

*Zaufaj sobie – swojej odwadze, sile i zdolnościom *

Aby dobrze wykorzystać tę poradę, należy zrozumieć różnicę pomiędzy lękiem a strachem. Czym innym jest obawiać się, że klient nie zapłaci w terminie 100 tysięcy złotych i trzeba będzie jakoś poradzić sobie z tym problemem, a czym innym bać się niepowodzenia. W drugim przypadku możemy skorzystać z pomocy tzw. „osób wsparcia”, którymi mogą być współpracownicy, przyjaciele, rodzina, coach, mentor.

Osoba ta powinna cierpliwie i z pełnym obiektywizmem wysłuchać naszych obaw, bez zbędnego oceniania czy krytyki. W ostatecznej fazie musimy dążyć do tego, aby bezpodstawny lęk zamienić na uzasadniony strach, który pomoże nam uważniej przyjrzeć się przyczynie problemu i znaleźć odpowiednie rozwiązanie.

Znajdź ujście dla swoich emocji

Czasami, kiedy negatywne emocje sięgają zenitu, trzeba pozwolić sobie na chwilę wytchnienia. Może to oznaczać np. odwołanie jakiegoś spotkania, rozmowy telefonicznej albo po prostu zamknięcie się w swoim gabinecie i spisanie na kartce wszystkich obaw. Należy jednak zachować ostrożność, aby taka praktyka nie stała się zbyt często naszą wymówką. Przy zachowaniu zdrowego rozsądku „czasowe odcięcie” może okazać się niezwykle korzystne dla naszego samopoczucia.

Zrozum, że nie możesz kontrolować wszystkiego

Choć poczucie sprawstwa wewnętrznego zdecydowanie bardziej sprzyja osiągnięciu sukcesu niż poczucie sprawstwa zewnętrznego, nie należy zapominać, że nikt nie jest w stanie kontrolować wszystkiego i wszystkich. Choć osiągnięcie tego stanu świadomości jest bardzo trudne, warto rozpocząć od dwóch rzeczy.

Po pierwsze: zidentyfikować te elementy rzeczywistości, które z pewnością dają się kontrolować i skupić się nad zarządzaniem nimi. Po drugie: zidentyfikować te elementy, których kontrolować się nie da. W tym przypadku trzeba po prostu odpuścić. Jeśli po takiej próbie świat nadal pozostanie na swoim miejscu, łatwiej będzie nam uwierzyć w to, że kontrolowanie wszystkiego jest niemożliwe, a co więcej - niekonieczne.

Rób rzeczy, które przynoszą Ci spokój.

O AUTORZE


Paweł Szwarcbach jest członkiem Stowarzyszenia Mensa Polska (w latach 2012-2014 pełnił funkcję Członka Zarządu - Koordynatora ds. Rozwoju). Obecnie doktoryzuje się z zarządzania na SGH. Od 5 lat prowadzi działalność consultingową - zajmuje się głównie optymalizacją procesów i zasobów ludzkich w przedsiębiorstwach usługowych.
* W każdą środę w serwisie Manager.Money.pl publikuje felietony z poradami dla przedsiębiorców w zakresie zarządzania procesami, ludźmi i innowacją.*

To może być wszystko – uprawianie sportu, słuchanie muzyki, rysowanie, podróżowanie, spacer. Jedni wybierają hobby wymagające samotności, inni wolą spędzić wolny czas w grupie przyjaciół. Na niektóre zajęcia wystarczy poświęcić kilkanaście minut dziennie, inne wymagają wyjazdu na cały weekend. Najważniejsze jednak, aby wiedzieć, co przynosi nam spokój i regularnie oddawać się tym zajęciom.

Z moich obserwacji wynika, że liderzy, po których najbardziej widać niepokój, to ci pracujący w organizacjach silnie hierarchicznych, opartych na sztywnych i sformalizowanych zasadach. Potwierdza to tezę, że istotną przyczyną niepokoju jest próba kontrolowania wszystkiego dookoła. Potrzeba ta ściśle wiąże się z chęcią bycia przewidującym, co w dzisiejszych czasach jest prawie niemożliwe.

Doświadczenie w tej dziedzinie pokazało mi, że przyjęcie tej prawdy za fakt, zarówno w odniesieniu do siebie samego, jak i organizacji, którą reprezentuję, jest kluczem do osiągnięcia spokoju. Może nim też być czerpanie przyjemności z małych rzeczy, np. słuchanie uspokajającej muzyki w trakcie podróży do pracy, czy przerwa na aromatyczną kawę w południe.

Niezależnie od tego, jaką formę relaksu wybierzemy, ważne jest, aby w tym czasie całkowicie odciąć się od naszych problemów. Wymaga to wiele pracy, ale nie jest niemożliwe.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: kontrakty menedżerskie, akademia managera, wiadomości, strategie firm, gospodarka, strategie, zarządzanie, marketing i sprzedaż, najważniejsze, z rynku, czołówki, marketing i zarządzanie
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz