Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kobiety w labiryncie przywództwa

Dwadzieścia lat temu chwytliwe określenie „szklany sufit” stało się celną metaforą braku należytego poparcia przedsiębiorstw dla awansu kobiet na najwyższe kierownicze stanowiska. Według...

Podziel się
Dodaj komentarz

Dwadzieścia lat temu chwytliwe określenie „szklany sufit” stało się celną metaforą braku należytego poparcia przedsiębiorstw dla awansu kobiet na najwyższe kierownicze stanowiska. Według profesor Alice Eagly z Northwestern University i profesor Lindy Carli z Wellesley College, autorek artykułu opartego na książce, która wkrótce ukaże się nakładem Harvard Business School Press, owa metafora już się przeżyła. Jest dziś wręcz niebezpiecznym anachronizmem, w rzeczywistości prowadzi bowiem do zaniedbań ze strony menedżerów, którzy nawet nie próbują dotrzeć do źródła problemu zwanego „szklanym sufitem”, gdziekolwiek by się pojawił. Bardziej adekwatnym określeniem wydaje się labirynt, ponieważ pozwala przedsiębiorstwom nie tylko zrozumieć istotę zagadnienia, ale też usunąć bariery zawodowego awansu kobiet.

W odróżnieniu do szklanego sufitu, symbolizującego tylko jedną, aczkolwiek niemożliwą do pokonania barierę na przedostatnim etapie błyskotliwej kariery, labirynt oddaje całą złożoność i różnorodność wyzwań, które pojawiają się na drodze do najwyższych stanowisk. Przejście przez labirynt wymaga wytrwałości, świadomości swoich postępów i rozwiązywania coraz to nowych łamigłówek na kolejnych zakrętach ścieżki. Do środka labiryntu można wprawdzie dojść, i to niejedną drogą, ale każda z nich jest pełna zakrętów i nawrotów, zarówno spodziewanych, jak i niespodziewanych.

Tagi: zarządzanie zasobami ludzkimi, akademia managera, Biblioteka Managera
Źródło:
Harvard Business Review Polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz