Notowania

zarządzanie
18.07.2011 09:56

Kreatywność krok po kroku

Większość ludzi wierzy, że twórczy geniusz to wrodzona cecha charakteru zarezerwowana dla grupki utalentowanych. Tharp – mająca na swoim koncie liczne nagrody choreografka, która...

Podziel się
Dodaj komentarz

Większość ludzi wierzy, że twórczy geniusz to wrodzona cecha charakteru zarezerwowana dla grupki utalentowanych. Tharp – mająca na swoim koncie liczne nagrody choreografka, która zrewolucjonizowała taniec współczesny – zdecydowanie odrzuca ten pogląd. Mówi: „Każdy może być twórczy, ale należy się do tego przygotować w metodyczny sposób”.

Tharp prowadziła własny zespół taneczny, tworzyła spektakle na Broadwayu i produkcje telewizyjne. Jest autorką choreografii do filmów (w tym Hair i Amadeusz) i dla wiodących zespołów baletowych na całym świecie. W rozmowie ze starszą redaktor Dianą Coutu Tharp dzieli się swoimi przemyśleniami o tym, co jest konieczne do osiągnięcia twórczego przełomu: realistyczne, praktyczne nastawienie, dyscyplina i bezwzględność w pracy. Początkującym twórcom, którzy martwią się, że czegoś im brakuje, radzi rzeczowo:
„Pracuj nad sobą. Złość się, wpadnij w gniew – zrób cokolwiek, żeby ruszyć z miejsca i przestań marnować czas. Kreatywność jest wynikiem nawyku, ciężkiej pracy i ciągłego gonienia za nowymi wyzwaniami. Nie koncentruj się ani na tym, by być oryginalnym, ani na
ponoszonych porażkach. Kto nie ponosi klęsk, ten stoi w miejscu”.

W typowy dla siebie, oszczędny sposób Tharp opowiada też o bezkompromisowym zaangażowaniu w pracę i cenie, jaką za nie płaci – rezygnacji z urlopu i osobistych związków, a także o konieczności podejmowania bolesnych wyborów, na przykład zwalnianiu niezwykłych ludzi. „To straszna analogia, ale kiedy mowa o pracy, idziesz na wojnę, którą trzeba wygrać”, mówi. „A na wojnie giną ludzie”.

Tagi: zarządzanie, akademia managera, Biblioteka Managera
Źródło:
Harvard Business Review Polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz