Notowania

Przejdź na
style zarządzania
20.09.2016 10:35

Menedżer czy przywódca? Trzy testy, które powiedzą ci prawdę

Zarządzanie polega między innymi na kontrolowaniu jakiejś grupy osób czy elementów z zamiarem zrealizowania konkretnego celu. Natomiast przywództwo to zdolność jednostki do wywierania wpływu na innych, motywowania ich.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)

Niedawno zaczepił mnie młody menedżer. - Od jakiegoś czasu czytam o przywództwie, wprowadziłem kilka z nowo poznanych pomysłów i wydaje mi się, że jestem dobrym liderem mojego zespołu. Skąd mam wiedzieć, czy przekroczyłem tę granicę i z menedżera stałem się liderem? - zapytał. No właśnie: skąd mamy to wiedzieć?

Nie miałem gotowej odpowiedzi, poza tym temat jest skomplikowany, więc umówiliśmy się na rozmowę na kolejny dzień. Długo i intensywnie nad tym myślałem, a w rezultacie mogłem zaproponować trzy testy, które pomogą rozpoznać, czy zamiast tylko kierować ludźmi, jesteś prawdziwym przywódcą.

**Liczenie wartości a kreowanie wartości**

Jeżeli zarządzasz ludźmi, to prawdopodobnie liczysz wygenerowaną wartość, lecz sam jej nie wnosisz. Tylko menedżerowie liczą wartość; a niektórzy nawet ją obniżają, podcinając skrzydła pracownikom tę wartość generującym. Jeżeli szlifierz diamentów ma co kwadrans sprawozdawać szefowi, ile kamieni opracował, to znaczy, że odrywając rzemieślnika od pracy, jego przełożony tylko obniża tworzoną przez niego wartość.

Tymczasem liderzy koncentrują się właśnie na kreowaniu wartości. Mówią: „Proszę, żebyście zajęli się tematem A, podczas, gdy ja zajmę się B”. W ten sposób przywódca generuje coś więcej ponad to, co osiąga zespół, przez co – podobnie jak jego podopieczni – ma wkład w tworzenie wartości. Dawanie przykładu własną postawą oraz aktywowanie potencjału członków zespołu to znaki rozpoznawcze zorientowanego na działania lidera.

**Kręgi wpływu a kręgi władzy**

Menedżerowie mają podwładnych, a przywódcy naśladowców, więc w konsekwencji ci pierwsi tworzą kręgi egzekwowania władzy, zaś ci drudzy sieci wpływu.

Najszybszym sposobem na rozpoznanie, którą ścieżką aktualnie podążasz, jest policzenie osób spoza kręgu twoich podwładnych, które zwracają się do ciebie o radę. Im większa jest ta grupa, tym bardziej prawdopodobne jest, że otoczenie widzi w tobie lidera.

**Przewodzenie ludziom a zarządzanie zadaniami**

Zarządzanie polega między innymi na kontrolowaniu jakiejś grupy osób czy elementów z zamiarem zrealizowania konkretnego celu. Natomiast przywództwo to zdolność jednostki do wywierania wpływu na innych, motywowania ich i tworzenia im sprzyjających warunków do pracy nad osiągnięciem sukcesu jako organizacja. To właśnie wpływ i inspiracja, a nie władza i kontrola odróżniają liderów od menedżerów.

W Indiach, Mahatma Gandhi inspirował miliony do walki o należne im prawa i idąc razem z nimi, pokonał drogę do uzyskania przez Indie niepodległości w 1947 roku. Jego wizja stała się wspólnym marzeniem i sprawiła, że ten pęd ku wyzwoleniu był nie do zatrzymania. Świat potrzebuje takich liderów, umiejących wzbić się ponad problem, przywódców z wizją i takich, którzy zainspirują otaczających ich ludzi do przekształcania wyzwań w możliwości, krok po kroku.

Zachęciłem mojego współpracownika, aby wypróbował moją teorię i zapraszał członków swojego zespołu na krótkie rozmowy. Kiedy w tych rozmowach bieżące zadania oraz problemy ustąpią wizji, celom i aspiracjom, wtedy wiedz, że jesteś już liderem.

_ Autor: Vineet Nayar. Opracowanie: Filip Szumowski _

_ ICAN Institute, wydawca „Harvard Business Review” jest organizatorem programu Strategic Leadership Academy(TM), skierowanego do menedżerów, prezesów i dyrektorów, chcących wzmocnić swoje kompetencje przywódcze. Więcej informacji na stronie sla.ican.pl . _

Tagi: style zarządzania, akademia managera, najważniejsze
Źródło:
Harvard Business Review Polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-11-2016

OnufryPrawdziwych liderów, przywódców jest coraz mniej. Menadżerów można zrywać z drzewa jak jabłka w sadzie jesienią.

Rozwiń komentarze (1)