Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Nauka mądrzejszego myślenia

Postępy w neurobiologii wykazały, że dzięki wrażliwości mózgu na doświadczenia zewnętrzne można modyfikować jego połączenia synaptyczne, stosując bodźce kulturowe. Doświadczenia dowiodły, że u...

Podziel się
Dodaj komentarz

Postępy w neurobiologii wykazały, że dzięki wrażliwości mózgu na doświadczenia zewnętrzne można modyfikować jego połączenia synaptyczne, stosując bodźce kulturowe. Doświadczenia dowiodły, że u niektórych ludzi pewna część mózgu uaktywnia się tylko wtedy, gdy widzą zdjęcie Billa Clintona. U innych będzie to obraz Jennifer Aniston. Albo Halle Berry. Jakie jeszcze bodźce mogą powodować zmianę połączeń synaptycznych w mózgu? Czy istnieje mózg ukształtowany przez firmę Boeing? Albo Goldman Sachs? Tego jeszcze nikt naprawdę nie wie.

Niektóre z odkryć neuronaukowców można już stosować w praktyce. Wiemy na przykład, że ćwiczenia fizyczne są dobre dla mózgu, a szkodzi mu długotrwały stres, który nieuchronnie obniża wydajność pracy. Zestresowani ludzie źle sobie radzą z obliczeniami matematycznymi, mają problemy z wysławianiem się, pogarsza się ich pamięć krótkotrwała i długotrwała. De facto mózg nie został stworzony do zapamiętywania z analityczną dokładnością i nie można się po nim spodziewać takiego zachowania. Prawdziwe wspomnienia to bardzo rzadka rzecz na naszej planecie, twierdzi Medina. A to dlatego, że mózgu nie interesuje rzeczywistość, ale przetrwanie.Co więcej, wbrew poglądom wielu dwudziestowiecznych nauczycieli, mózg jest zdolny do nauki w każdym wieku. „Uczymy się przez całe życie”, mówi Medina. „To przecież fantastyczna wiadomość”.

Tagi: zarządzanie zasobami ludzkimi, akademia managera, Biblioteka Managera
Źródło:
Harvard Business Review Polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz