Notowania

zarządzanie
18.07.2011 09:53

Niebezpieczeństwa niskiej samooceny: czy czujesz się jak oszust?

W wielu przypadkach, a biznes nie jest tu wyjątkiem, natrafiamy na ludzi sukcesu, którzy myślą, że są kompletnymi oszustami. Zewnętrznemu obserwatorowi wydają się całkowicie spełnieni. Często są...

Podziel się
Dodaj komentarz

W wielu przypadkach, a biznes nie jest tu wyjątkiem, natrafiamy na ludzi sukcesu, którzy myślą, że są kompletnymi oszustami. Zewnętrznemu obserwatorowi wydają się całkowicie spełnieni. Często są przywódcami z wieloma sukcesami na swoim koncie.

Neurotyczni impostorzy, jak nazywają ich psychologowie, żyją z poczuciem fałszywej skromności. Syndrom oszukiwania innych może pojawić się, kiedy jesteś utalentowany. Wielu uzdolnionych i ciężko pracujących przywódców jest przekonanych, że nie zasługują na sukces. „Blefując” (jak to widzą), cały czas odczuwają strach, że wszystko się wyda. Odnosząc sukces, za każdym razem myślą: „Tym razem mi się udało, ale czy następnym razem też uda mi się wszystkich nabrać? Kiedy odkryją, że się nie nadaję do tej pracy?”.

W swojej karierze profesora zarządzania, konsultanta, trenera przywódców i psychoanalityka Manfred F.R. Kets de Vries znajdował neurotycznych impostorów na każdym szczeblu organizacji. W niniejszym artykule analizuje problem neurotycznych impostorów i określa typowe dla nich objawy: strach przed porażką, strach przed sukcesem, perfekcjonizm, nadmierną niepewność i pracoholizm. Opisuje, jak perfekcyjni pracoholicy mogą zniszczyć swoją karierę, wpłynąć negatywnie na morale współpracowników i podstawową działalność firmy, pozwalając obawom uruchomić siły autodestrukcyjne i zaszkodzić organizacji, którą tak przecież chcieli zadowolić. Na końcu Kets de Vries daje rady, jak wyeliminować zjawisko neurotycznych impostorów i ograniczyć skutki ich działania poprzez dyskretną czujność, właściwą interwencję i konstruktywną pomoc.

Tagi: zarządzanie, akademia managera, Biblioteka Managera
Źródło:
Harvard Business Review Polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz