Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
finanse
18.07.2011 10:01

Nieodrobione lekcje, czyli jak nie uczymy się na błędach

Analizy przeprowadzane post factum często zawierają konkluzje, że niektórym katastrofom można było zapobiec lub że wystąpiły w efekcie ludzkiego błędu. Trudno nie zgodzić się z tą tezą, przywołując...

Podziel się
Dodaj komentarz

Analizy przeprowadzane post factum często zawierają konkluzje, że niektórym katastrofom można było zapobiec lub że wystąpiły w efekcie ludzkiego błędu. Trudno nie zgodzić się z tą tezą, przywołując przykład zatonięcia liniowca Titanic w 1912 roku, katastrofy w Bopalu w 1984 roku, dwóch wypraw na Mount Everest w 1996 roku, katastrofy promu Columbia w 2003 roku, zniszczeń spowodowanych huraganem Katrina w 2005 roku. Na pierwszy rzut oka widać same różnice między tymi zdarzeniami: odmienne w kwestii czasu i miejsca zdarzenia, kontekstu i okoliczności towarzyszących. Ale ich analiza wskazuje na pewien czynnik wspólny: u podłoża tych katastrof nie leżała jedna przyczyna, nie można też odpowiedzialnością za ich wystąpienie obarczyć jednej osoby.

Niniejszy artykuł stanowi próbę wyciągnięcia wniosków o bardziej uniwersalnym charakterze z katastrofalnych zdarzeń z przeszłości. Analizie poddano trzy katastrofy z uwagi na ich skalę, nieprzewidywany (jako że uznany za niemal nieprawdopodobny) rozwój wydarzeń, kompleksowy charakter zależności przyczynowo-skutkowych, a także emocjonalny oddźwięk, jaki wywołały na całym świecie. Przyjęcie kolejno perspektywy indywidualnej, zespołowej i systemowej ma na celu ukazanie płaszczyzn wrażliwych na czynnik ludzki, a przez to narażonych na większe ryzyko błędu. Zwrócenie uwagi na pewne powszechne zjawiska psychologiczno-systemowe, a także na tok myślenia osób, które dokonały nietrafionych decyzji pociągających za sobą szereg katastrofalnych skutków, służy uświadomieniu czytelnikom czyhających na nich myślowych pułapek po to, by potencjalnie ograniczyć ryzyko powielania błędów.

Tagi: finanse, akademia managera, Biblioteka Managera
Źródło:
Harvard Business Review Polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz