Notowania

Nowy sojusz na rzecz globalnych zmian

Sektor organizacji społecznych, na który składają się miliony organizacji na całym świecie próbujących odpowiadać na poważne problemy społeczne, przez długi czas miał reputację nieefektywnego i...

Podziel się
Dodaj komentarz

Sektor organizacji społecznych, na który składają się miliony organizacji na całym świecie próbujących odpowiadać na poważne problemy społeczne, przez długi czas miał reputację nieefektywnego i borykającego się z brakami kadrowymi. Ale, zdaniem autorów artykułu związanych ze stowarzyszeniem Ashoka, w ciągu ostatnich trzydziestu lat rozrósł się i dojrzał. Obecnie organizacje społeczne przyciągają utalentowanych i kreatywnych liderów, a ich praca zmienia reguły gry w takich sektorach jak energia i opieka zdrowotna. Spółki nastawione na zysk mają dziś możliwość nawiązania współpracy z organizacjami społecznymi, by tworzyć nowe rynki i docierać do czterech miliardów ludzi, którzy nie należą do formalnej gospodarki światowej.

Siła tego rodzaju partnerstwa leży w uzupełniających się atutach partnerów: przedsiębiorstwa wnoszą skalę (działania), doświadczenie w zakresie produkcji, wiedzę specjalistyczną o działalności operacyjnej oraz finansowanie. Przedsiębiorcy społeczni gwarantują niższe koszty, dysponują też silnymi sieciami społecznymi i znajomością potencjalnych klientów i społeczności. Autorzy nazywają tę strukturę hybrydowym łańcuchem wartości. I jako przykład podają kolumbijską spółkę Colcerámica, która współpracuje z organizacją społeczną Kairos, by dotrzeć do konsumentów o niższych przychodach na rynkach produktów ceramicznych i mieszkaniowych.

Tagi: organizacja społeczna i etyka, akademia managera, Biblioteka Managera
Źródło:
Harvard Business Review Polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz