Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Odejścia i powroty, czyli jak zatrzymać utalentowane kobiety na ścieżce zawodowej

Większość wykształconych kobiet w pewnym momencie decyduje się zejść z szybkiej ścieżki kariery. Mając na głowie wychowanie dzieci, opiekę nad starzejącymi się rodzicami i inne obowiązki, kobiety te...

Podziel się
Dodaj komentarz

Większość wykształconych kobiet w pewnym momencie decyduje się zejść z szybkiej ścieżki kariery. Mając na głowie wychowanie dzieci, opiekę nad starzejącymi się rodzicami i inne obowiązki, kobiety te są zmuszone do kilkakrotnych przerw w karierze zawodowej. A jeśli jednocześnie czują się zniechęcone długimi godzinami pracy i brakiem satysfakcji zawodowej, decyzja o odejściu staje się jeszcze łatwiejsza. W błędzie są jednak te osoby, które sądzą, że przerwa będzie miała charakter tymczasowy. Autorki artykułu potwierdzają, że niewiele jest dróg powrotu na ścieżkę kariery. Przeprowadzone przez nie badania po raz pierwszy ujawniają rozmiary problemu: jaki procent wykształconych kobiet przerywa pracę, na jak długo, jakie przeszkody napotykają podczas próby powrotu i jaką ceną okupiona jest przerwa w karierze.

Jakie są konsekwencje tego zjawiska dla korporacyjnej Ameryki? Wydaje się, że przynajmniej jedna rzecz stała się zupełnie jasna: ponieważ układ czynników rynkowych i gospodarczych niechybnie wskazuje na to, że niedobór utalentowanych pracowników stanie się ponownie ogromnym problemem, pracodawcy muszą odwrócić ten proces drenażu mózgów. Czy im się to podoba, czy nie, znaczna liczba wysoko wykwalifikowanych kobiet będzie potrzebowała przerwy w życiu zawodowym. Sztuka polega na tym, aby umożliwić im nawiązanie i utrzymanie takich związków z firmą, dzięki którym będą mogły powrócić na ścieżkę kariery, zamiast pozostawać na marginesie przez cały okres aktywności zawodowej.

Motorem tej strategii będzie tworzenie dla kobiet stanowisk pracy w mniejszym wymiarze godzin, zgoda na elastyczne organizowanie dnia pracy i elastyczny przebieg kariery. Aby stało się to realne, firma musi wyeliminować uprzedzenia wobec osób, które decydują się na przerwę w pracy, unikać palenia za nimi mostów, dać im szansę na realizację potrzeb altruistycznych oraz pielęgnowanie ambicji zawodowych.

Tagi: zarządzanie zasobami ludzkimi, akademia managera, Biblioteka Managera
Źródło:
Harvard Business Review Polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz