Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
strategia konkurencyjna
18.07.2011 09:59

Open source: zbawienie czy prosta droga do upadku?

Jak wynika z raportu firmy analitycznej Gartner, 85% przedsiębiorstw z Europy, Ameryki Północnej i Azji korzysta w swojej działalności z otwartego oprogramowania, a pozostałe skłaniają się ku temu, by...

Podziel się
Dodaj komentarz

Jak wynika z raportu firmy analitycznej Gartner, 85% przedsiębiorstw z Europy, Ameryki Północnej i Azji korzysta w swojej działalności z otwartego oprogramowania, a pozostałe skłaniają się ku temu, by zrobić to w ciągu najbliższego roku. Ten trend nie zaskakuje – wszak atrakcyjność biznesowa zastosowania takich rozwiązań dla firm jest oczywista. Wdrażając oprogramowanie open source, płacą niewiele za sam produkt, ale w ramach licencji uzyskują prawo do jego używania i modyfikowania w dowolny sposób. Dzięki temu może być ono doskonalone i rozpowszechniane w internecie przez ludzi z całego świata, co pociąga za sobą szybki rozwój programów oraz wysoką wykrywalność wszelkich błędów.
To jednak tylko jedna strona medalu. Po drugiej są producenci oprogramowania, którzy niechętnie godzą się na masowe upowszechnianie swoich innowacyjnych pomysłów, które decydują o rynkowej sile i przewadze konkurencyjnej ich firm. Mało tego, większość z nich patentują i chronią prawami własności, udostępniając je wyłącznie tym klientom, którzy chcą je kupić. Mimo procesów sądowych o ochronę praw własności intelektualnej hakerzy nie rezygnują jednak z ataków. A firmy nie wiedzą, jak mają się przed tym bronić.
W podobnej sytuacji znalazła się fikcyjna firma KMS, zawdzięczająca swój sukces opracowaniu unikalnego oprogramowania, które zyskało uznanie wśród graczy i miłośników muzyki – ale także wśród nieuczciwych naśladowców.

Tagi: strategia konkurencyjna, akademia managera, Biblioteka Managera
Źródło:
Harvard Business Review Polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz