Notowania

Otwarta przestrzeń biurowa czy osobne pokoje?

Towarzystwo ubezpieczeniowe „GoodLife” to firma, która przenosząc się do nowej siedziby, chce obniżyć koszty eksploatacji biura, poprawić wydajność pracy i zachęcić ludzi do...

Podziel się
Dodaj komentarz

Towarzystwo ubezpieczeniowe „GoodLife” to firma, która przenosząc się do nowej siedziby, chce obniżyć koszty eksploatacji biura, poprawić wydajność pracy i zachęcić ludzi do współdziałania. Jest to jeden ze sposobów na redukcję kosztów operacyjnych i poprawienie konkurencyjności firmy. Problem jednak w tym, że większość pracowników firmy jest przeciwna wprowadzanym zmianom. Swoje stanowisko wyrażają podczas prezentacji projektu zmian organizacji przestrzeni biurowej w nowej siedzibie towarzystwa. Niestety, w spotkaniu prowadzonym przez Macieja Rydzewskiego, dyrektora ds. infrastruktury w firmie „GoodLife”, i Piotra Żbika, architekta, nie wziął udziału prezes Jan Nowicki, który był inicjatorem pomysłu pracy na otwartej przestrzeni biurowej. Zgodnie z jego intencjami zmiana siedziby centrali miała być dla pracowników czytelnym komunikatem, że nadchodzi dla firmy era szybszego działania i efektywniejszej współpracy ludzi i zespołów.

Nowe biuro zostało zaprojektowane z myślą o codziennych spotkaniach zawodowych i nieformalnych menedżerów oraz pracowników z różnych zespołów. Zwiększono liczbę sal konferencyjnych i miejsc do indywidualnych rozmów oraz do pracy w ciszy. Mimo to pracownicy nie są z tej koncepcji zadowoleni. Podczas spotkania padają głosy, że otwarta przestrzeń odbierze ludziom prywatność i zmniejszy ich efektywność działania.

Rydzewski i Żbik postanowili, że trzeba zmodyfikować projekt i w ten sposób pomóc w rozwiązaniu spornych kwestii. Jednak propozycja większego zindywidualizowania stanowisk pracy (różne meble i zróżnicowana wysokość ścianek działowych) podraża projekt, a jednocześnie jest zaprzeczeniem pomysłu prezesa o unifikacji miejsc pracy. Czy jest to dobre rozwiązanie?

Jaką decyzję powinien podjąć zespół projektowy i jak najlepiej można ją wdrożyć? Czterech ekspertów przedstawia swoje opinie.

Tagi: zarządzanie systemami informacyjnymi, akademia managera, Biblioteka Managera
Źródło:
Harvard Business Review Polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz