Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Poszukiwanie prawdy wśród niejasnych dowodów

0
Podziel się

Rozmowa z Errolem Morrisem, reżyserem filmów dokumentalnych....

Poszukiwanie prawdy wśród niejasnych dowodów
bEhbVpsR

Rozmowa z Errolem Morrisem, reżyserem filmów dokumentalnych.

Menedżerowie wyższego szczebla rzadko mają do czynienia z informacjami, które nie zostały wcześniej przefiltrowane. Niepopularne poglądy podlegają cenzurze. Stronnicze opinie przybierają postać obiektywnych argumentów. W dobrej wierze popełnia się w ten sposób wiele błędów.
Niewielu ludzi potrafi tak trafnie interpretować różne sytuacje, jak twórca filmów dokumentalnych Errol Morris. Jest on uznanym reżyserem zdobywających nagrody dokumentów, takich jak Cienka niebieska linia i Zwykła procedura operacyjna, w którym
przeanalizował trudne do ustalenia fakty związane z niesławnymi zdjęciami z więzienia w Abu Ghraib. Przez brytyjski dziennik The Guardian został uznany za jednego z dziesięciu najlepszych reżyserów na świecie, a jego wybór uzasadniano tym, że jest najwybitniejszym reżyserem śledczym, obdarzonym przenikliwym, detektywistycznym umysłem i okiem malarza.
Niniejszy artykuł to zapis rozmowy Errola Morrisa z Lisą Burrell z Harvard Business Review. Reżyser opowiada o tym, jak odnaleźć się w gąszczu pozorów i łuskać ziarna prawdy z niejednoznacznych i niejasnych relacji lub materiałów. „Nie wierzę w tę postmodernistyczną koncepcję, że istnieją różne rodzaje prawdy", mówi. „Jest tylko jedna obiektywna rzeczywistość, kropka". Żeby to zrozumieć, trzeba mieć umysł otwarty na wszelkiego rodzaju dowody - nie tylko na te, które pasują do naszego pierwszego wrażenia czy do opinii, jaką zaczynamy sobie o czymś wyrabiać. Często też wymaga to przeprowadzenia znacznie bardziej szczegółowego dochodzenia, niż można by się spodziewać.

bEhbVpsT
bEhbVptu
akademia managera
Biblioteka Managera
Źródło:
Harvard Business Review Polska
KOMENTARZE
(0)