Notowania

finanse
18.07.2011 09:59

Przejęcia: zasady, których należy przestrzegać

Pracując w banku inwestycyjnym, Bruce Nolop dostrzegał tylko blaski przejęć. Jednak od czasu, gdy został wiceprezesem wykonawczym i dyrektorem finansowym firmy Pitney Bowes, zrozumiał, jak ogromnej...

Podziel się
Dodaj komentarz

Pracując w banku inwestycyjnym, Bruce Nolop dostrzegał tylko blaski przejęć. Jednak od czasu, gdy został wiceprezesem wykonawczym i dyrektorem finansowym firmy Pitney Bowes, zrozumiał, jak ogromnej pracy wymaga ich udana realizacja. W swoim artykule Nolop dzieli się wnioskami wypracowanymi przez jego firmę w trakcie udanej, sześcioletniej kampanii przejęć, na którą złożyło się ponad 70 transakcji: trzymać się przyległych obszarów; stosować podejście portfelowe; ustanowić sponsora przejęcia; wiedzieć, jaką miarą oceniać przejęcie; i nie robić zakupów pod wpływem głodu przejęć.

Kierownictwo i rada nadzorcza firmy Pitney Bowes stosują obecnie pięć zasad służących nakreśleniu kursu firmowej strategii wzrostu. Na przykład, rozważając propozycje przejęć, firma rozgranicza przejęcia platformowe i przejęcia „na zakładkę” (bolt-on acquisitions), by właściwie określić oczekiwania i ukierunkować działania integracyjne. W zależności od rodzaju przejęcia firma stosuje różne kryteria jego oceny.

Według Nolopa każda firma może poprawić swój bilans w dziedzinie przejęć, jeśli jest w stanie wyciągać wnioski z własnych doświadczeń. Autor artykułu uważa również, że zasady stosowane w Pitney Bowes można z powodzeniem przenieść na grunt innych organizacji. Do zakupu innej firmy należy podchodzić tak, jak do każdego innego procesu biznesowego – utrzymuje Nolop. Wymaga to: stworzenia mapy złożonego ciągu działań; zwracania uwagi na to, co – na różnych etapach procesu – może się udać, a co może przybrać zły obrót; i posługiwania się znormalizowanymi – oraz stale dopracowywanymi – podejściami i narzędziami.

Tagi: finanse, akademia managera, Biblioteka Managera
Źródło:
Harvard Business Review Polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz