Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Przywództwo oparte na autentyczności

Ciągłe problemy, jakie przez ostatnie pięć lat występowały w sferze przywództwa w biznesie, świadczą o tym, że w XXI wieku będą potrzebni liderzy nowego rodzaju: liderzy autentyczni. Autor artykułu,...

Podziel się
Dodaj komentarz

Ciągłe problemy, jakie przez ostatnie pięć lat występowały w sferze przywództwa w biznesie, świadczą o tym, że w XXI wieku będą potrzebni liderzy nowego rodzaju: liderzy autentyczni. Autor artykułu, Bill George – profesor Harvard Business School i były prezes i dyrektor wykonawczy firmy Medtronic – przeprowadził, wraz ze swymi współpracownikami, największe jak dotąd badanie nad rozwojem przywódczych zdolności. Aby dowiedzieć się, w jaki sposób liderzy stają się i pozostają autentycznymi przywódcami, zespół badawczy George’a odbył rozmowy ze 125 liderami korporacji, reprezentującymi szerokie spektrum rasowe, religijne, narodowościowe i społeczno-ekonomiczne. Z wywiadów tych wynika, że nie trzeba urodzić się z żadnymi konkretnymi znamionami lub cechami lidera. Nie trzeba też stać na czele swojej organizacji. Każdy może nauczyć się, jak być autentycznym liderem.

Droga liderów do autentycznego przywództwa zaczyna się od zrozumienia własnej biografii. Autentyczni liderzy interpretują swoją drogę życiową w sposób, który pozwala im widzieć siebie nie jako biernych obserwatorów, ale jako ludzi, którzy uczą się na własnych doświadczeniach. Tacy liderzy poświęcają czas na analizowanie swoich doświadczeń życiowych oraz zastanawianie się nad nimi i w ten sposób rozwijają się jako ludzie i jako liderzy.

Autorzy artykułu twierdzą, że osiąganie znakomitych wyników przez dłuższy okres jest ostatecznym potwierdzeniem autentyczności przywództwa. Można osiągnąć krótkotrwałe sukcesy, nie będąc autentycznym, ale jedynym sposobem na osiąganie dobrych wyników w długim okresie jest autentyczne przywództwo.

Tagi: zachowania w organizacji i przywództwo, akademia managera, Biblioteka Managera
Źródło:
Harvard Business Review Polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz