Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Przywództwo w dobie (permanentnego) kryzysu

Aktualny kryzys ekonomiczny nie jest kolejnym trudnym okresem, przez który musimy przebrnąć. Obecna recesja – którą przezwyciężymy z pomocą fachowych, technicznych zabiegów twórców polityki...

Podziel się
Dodaj komentarz

Aktualny kryzys ekonomiczny nie jest kolejnym trudnym okresem, przez który musimy przebrnąć. Obecna recesja – którą przezwyciężymy z pomocą fachowych, technicznych zabiegów twórców polityki gospodarczej – to tylko wstęp do permanentnego kryzysu, stanowiącego bezlitosny ciąg nowych wyzwań.
Zamiast okopywać się na aktualnych pozycjach i polegać na dotychczasowej fachowej wiedzy, ludzie sprawujący władzę – czy to prezesi dużych korporacji, czy menedżerowie odpowiedzialni za jej poszczególne przedsięwzięcia – muszą stawić czoła trwałemu kryzysowi, praktykując to, co autorzy artykułu nazywają przywództwem adaptacyjnym.
Przywództwo adaptacyjne jest sztuką opartą na improwizacji i eksperymentach, która wymaga nowych zachowań. Podobnie jak Julie Gilbert, która przezwyciężyła opór pracowników sieci Best Buy przed przeorientowaniem jej polityki sprzedaży pod kątem pozyskania klientów płci żeńskiej, adaptacyjni przywódcy postępują tak, by sprostać dzisiejszym wyzwaniom, a następnie modyfikują zachowania, by ich firmy mogły prosperować w jutrzejszym świecie. Oswajają się również z brakiem równowagi, wykorzystując zawirowania jako szanse do rozbudowy potencjału zarządzanych przez siebie podmiotów – tak jak zrobił to Paul Levy, by wyciągnąć szpital Beth Israel Deaconess Medical Center z głębokiej zapaści finansowej. Wreszcie adaptacyjni przywódcy – tacy jak założyciel agencji rekrutacyjnej Egon Zehnder – sięgają po głęboko ukryte umiejętności przywódcze, dostrzegając współzależności istniejące pomiędzy członkami załogi i mobilizując wszystkich pracowników do tworzenia rozwiązań.

Tagi: zachowania w organizacji i przywództwo, akademia managera, Biblioteka Managera
Źródło:
Harvard Business Review Polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz