Notowania

Sekrety porywających opowieści

To, że dobrze opowiedziana historia ma moc inspirowania ludzi, wiadomo od tysięcy lat. Autor pracuje w branży, która zajmuje się tworzeniem fascynujących historii. Stał na czele Sony Pictures,...

Podziel się
Dodaj komentarz

To, że dobrze opowiedziana historia ma moc inspirowania ludzi, wiadomo od tysięcy lat. Autor pracuje w branży, która zajmuje się tworzeniem fascynujących historii. Stał na czele Sony Pictures, PolyGram i Columbia Pictures i wyprodukował między innymi takie filmy, jak Rain Man, Batman czy Kolor purpury. W tym artykule przedstawia sposób skutecznego wykorzystania siły tkwiącej w porywającej opowieści.

Jeśli historia ma porwać słuchaczy, mówi Peter Guber, to musi ją cechować autentyczność i prawdziwość wynikająca z: uczciwości opowiadającego względem siebie – musi ona przekazywać jego najgłębsze wartości; uczciwości względem publiczności – opartej na obietnicy, że opowieść okaże się warta czasu, który słuchacze poświęcają mówcy, do czego niezbędna jest świadomość ich potrzeb i zgoda na aktywne uczestniczenie w opowieści; uczciwości względem chwili – dostosowania historii do kontekstu sytuacji, w której jest opowiadana, i elastyczności pozwalającej na improwizację; oraz uczciwości względem misj i – ukazania pasji, z jaką mówca podchodzi do przedsięwzięcia, które ilustruje opowiadana historia. Dzięki tej pasji pozyskuje on poparcie odbiorców dla swoich planów.

Oprócz udzielenia praktycznych wskazówek autor podaje liczne przykłady efektywnego wykorzystania mocy opowiadania. Zaczerpnął je ze świata biznesu i nie tylko. Być może najbardziej przekonująca dla czytelników okaże się barwna anegdota o tym, jak sam Guber wykorzystał moc zaimprowizowanej opowieści, dzięki której, stojąc na pokładzie statku w porcie w Hawanie, przekonał Fidela Castro, aby ten wyraził zgodę na realizację projektu filmowego.

Tagi: zachowania w organizacji i przywództwo, akademia managera, Biblioteka Managera
Źródło:
Harvard Business Review Polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz