Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Strażnik kasy czy partner biznesowy?

0
Podziel się:

Przez wiele lat funkcja dyrektora finansowego w organizacji sprowadzała się przede wszystkim do bycia osobą odpowiedzialną za obsługę bieżących operacji finansowych i realizacji budżetu. Okazało się...

Strażnik kasy czy partner biznesowy?

Przez wiele lat funkcja dyrektora finansowego w organizacji sprowadzała się przede wszystkim do bycia osobą odpowiedzialną za obsługę bieżących operacji finansowych i realizacji budżetu. Okazało się jednak, że w zmieniającej się rzeczywistości ekonomicznej, w pojawiających się sytuacjach kryzysowych rola CFO staje się jedną z kluczowych w organizacji. Oczekuje się od nich działań na rzecz redukcji i optymalizacji kosztów oraz szybkiego podejmowania decyzji. Niejednokrotnie muszą umieć godzić rozbieżne interesy w obszarze potencjalnych inwestycji i przedsięwzięć.

Podkreślając rosnące znaczenie i rolę dyrektorów finansowych, wiele firm powierza im funkcję członków zarządu, dopuszczając do udziału w podejmowaniu strategicznych decyzji. Tym samym niektórzy CFO stają się nie tylko doradcami, ale też decydentami w wielu przedsięwzięciach biznesowych realizowanych przez firmy. Równocześnie część ambitnych CFO zaczyna aspirować do roli CEO.

Dyrektor finansowa fikcyjnej firmy Eko-Meat też zaczyna coraz głębiej angażować się w decyzje biznesowe. Czy to właściwy kierunek kariery dla finansisty? Czy nie zniszczy w ten sposób swoich dotychczasowych relacji w organizacji i pozycji bezstronnego arbitra?

akademia managera
Biblioteka Managera
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Harvard Business Review Polska
KOMENTARZE
(0)