Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Triumfalny powrót, czyli jak wielcy liderzy podnoszą się po klęsce

Wśród wszystkich możliwych prób i wyzwań, przed jakimi staje przywódca, nic chyba nie jest tak bolesne i trudne jak zebranie sił po przegranej. W rzeczywistości niewielu przywódcom się to udaje....

Podziel się
Dodaj komentarz

Wśród wszystkich możliwych prób i wyzwań, przed jakimi staje przywódca, nic chyba nie jest tak bolesne i trudne jak zebranie sił po przegranej. W rzeczywistości niewielu przywódcom się to udaje. Prowadzone w ciągu 22 lat rozliczne wywiady i badania w obszarze przywództwa, praca doradcza dla firm oraz bolesne osobiste niepowodzenia przekonały autorów artykułu, że przywódcy mogą zwycięsko wyjść z trudnych sytuacji życiowych (a nawet tragedii), pod warunkiem że uczynią z tego swój cel i świadomie będą dążyć do jego osiągnięcia. Wielcy liderzy świata biznesu mają coś z mitycznych herosów i mogą nauczyć się przezwyciężania przeciwności losu, myśląc i działając jak oni.

Na początek muszą zdecydować, czy pragną dalej walczyć czy wolą się wycofać i opracować strategię walki. Kiedy podejmą już tę kluczową decyzję, muszą pozyskać sprzymierzeńców. Następny krok polega na odzyskaniu statusu herosa poprzez udowodnienie sobie i innym siły własnego charakteru, ambicji i determinacji potrzebnych do ponownego odnalezienia misji godnej herosa.

Przykładem takiego działania jest Bernie Marcus. Po tym jak został zwolniony ze stanowiska dyrektora naczelnego z sieci marketów budowlanych Handy Dan Home Improvement przez jej właściciela Sandiego Sigoloffa pod fałszywymi zarzutami, postanowił pomimo frustracji, że nie będzie szukał rewanżu na drodze sądowej. Wykorzystując sieć pieczołowicie pielęgnowanych kontaktów ze znajomymi, Marcus był w stanie pozyskać fundusze na uruchomienie nowego przedsięwzięcia. Udowodnił siłę charakteru i odzyskał status herosa, tworząc Home Depot. Jego misją była przedsiębiorczość.

Jamie Dimon z Bank One, Mickey Drexler z J. Crew, Jimmy Carter, Martha Stewart i Michael Milken udowodnili, że tryumfalny powrót na szczyt kariery zawodowej jest możliwy w każdej branży i w każdym zawodzie. Niezależnie od przyczyn porażki warto przedstawić opinii publicznej własną wersję zdarzeń. W przeciwnym razie przywódca staje przed groźbą wieloletniego bezrobocia. Jeśli nie możesz odeprzeć zarzutów, ponieważ fakty świadczą o twojej winie, wówczas powinieneś okazać prawdziwą skruchę. Opinia publiczna ma często niezwykłą wyrozumiałość i wielkie współczucie dla tych, którzy szczerze żałują swoich błędów.

Tagi: zachowania w organizacji i przywództwo, akademia managera, Biblioteka Managera
Źródło:
Harvard Business Review Polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz