Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Uwaga na podwładnych!

Także przywódcy są zagrożeni. To znaczy, mogą zostać sprowadzeni na manowce, tak jak ich podwładni – i to właśnie przez podwładnych. Dzieje się to na różne sposoby....

Podziel się
Dodaj komentarz

Także przywódcy są zagrożeni. To znaczy, mogą zostać sprowadzeni na manowce, tak jak ich podwładni – i to właśnie przez podwładnych. Dzieje się to na różne sposoby.

Niekiedy dobry przywódca podejmuje złą decyzję, bo jego podwładni są jednomyślni i w dobrej wierze przekonująco zachęcają go do określonego kierunku działania. Problem ten dotyczy zwłaszcza tych przywódców, którzy przyciągają silnych podwładnych i przekazują im pełnomocnictwa. Menedżerowie tacy powinni z większym sceptycyzmem podchodzić do poglądów większości i zmuszać podwładnych do dokładnego analizowania swoich opinii.

Niekiedy przywódcy popadają w tarapaty, bo otaczają ich podwładni zwodzący ich pochlebstwami i izolujący ich od niepomyślnych informacji. Charyzmatyczni przywódcy, najbardziej narażeni na takie kłopoty, powinni podejmować dodatkowe wysiłki, żeby ujawniać różnice zdań i wyszukiwać osoby, które nie będą obawiać się stawiania trudnych pytań. Tacy przywódcy mogą łatwiej dotrzeć do prawdy o swoich firmach dzięki 360-stopniowym informacjom zwrotnym oraz treningowi menedżerów.

Na koniec, ambitni i pozbawieni skrupułów podwładni mogą w takim stopniu przejmować władzę przywódcy, że staje się on figurantem ponoszącym odpowiedzialność, ale pozbawionym autorytetu.

W artykule tym profesor Lynn R. Offermann rozpatruje każdy ze sposobów, dzięki którym przywódcy mogą zostać zagrożeni przez podwładnych, wskazując, że przywódcy powinni zachęcać do ścierania się poglądów, szukać przyjaciół, którzy potrafią przekazywać im złe wiadomości oraz działać na podstawie kodeksu norm etycznych.

Tagi: zachowania w organizacji i przywództwo, akademia managera, Biblioteka Managera
Źródło:
Harvard Business Review Polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz