Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

W trosce o lepsze rady nadzorcze

Stosując się do zmian w regulacjach dotyczących nadzoru właścicielskiego, firmy zabrały się do ulepszania sprawozdawczości finansowej, przebudowy struktur rad nadzorczych – słowem, postanowiły...

Podziel się
Dodaj komentarz

Stosując się do zmian w regulacjach dotyczących nadzoru właścicielskiego, firmy zabrały się do ulepszania sprawozdawczości finansowej, przebudowy struktur rad nadzorczych – słowem, postanowiły zrobić wszystko, by być w zgodzie z nowymi przepisami.

Rady nadzorcze wiedzą, czym być powinny: gronem wymagających i dociekliwych osób, które wykonują swoje ważne obowiązki bez przesadnego ingerowania w sprawy firmy i które motywują szefów do większej efektywności, ale nie pozwalają im na wszystko. Osiągnięcie tego celu będzie jednak możliwe tylko wtedy, gdy rady zaczną przypominać bardzo efektywne zespoły, których członkowie mają wysokie kompetencje, umiejętność pracy zespołowej oraz potrafią ukierunkować swoją działalność na jednoznaczne cele. W artykule Nadler przedstawia listę tematów oraz zestaw narzędzi, które mogą posłużyć radom do określenia i osiągnięcia swoich celów.

Ważne jest to, by rada przeprowadzała regularną samoocenę i przywiązywała wagę do wyników tej analizy. W pierwszym rzędzie członkowie rady powinni uzgodnić z prezesem zarządu, jaki charakter pracy rady nadzorczej – pasywny, uwierzytelniający, interweniujący, zaangażowany czy zarządzający – najbardziej odpowiada ich firmie. Następnie członkowie rady i prezes zarządu powinni ustalić, jakie zadania rady są najważniejsze, i przeznaczyć na nie odpowiedni czas i zasoby. W dalszej kolejności rada powinna sporządzić listy atutów poszczególnych członków, by przekonać się, czy posiada umiejętności, które pozwolą jej podołać obowiązkom. Ponadto członkowie rady muszą wywierać większy wpływ na porządek zebrań i dopilnować, by zarząd przekazywał im w odpowiednim czasie i odpowiedniej formie informacje niezbędne do wykonywania stojących przed nią zadań. Wreszcie rada nadzorcza musi zaszczepić w swoich członkach kulturę zaangażowania, którą cechuje otwartość i gotowość do podejmowania wyzwań.

Tagi: rachunkowość i kontrola, akademia managera, Biblioteka Managera
Źródło:
Harvard Business Review Polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz