Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wewnętrzne życie dzieci menedżerów

W ostatnich 20 latach biznes stał się w społeczeństwie amerykańskim dominującym sposobem na życie, przejmując pod wieloma względami rolę, którą niegdyś pełniła religia. Biznes przeniknął wszystkie...

Podziel się
Dodaj komentarz

W ostatnich 20 latach biznes stał się w społeczeństwie amerykańskim dominującym sposobem na życie, przejmując pod wieloma względami rolę, którą niegdyś pełniła religia. Biznes przeniknął wszystkie sfery naszego życia. Zawładnął nawet sercami i umysłami naszych dzieci. Jest to więc wielka siła, ale siła godząca w harmonię życia wielu ludzi. Dzika konkurencyjność dzisiejszego biznesu zmusza bowiem menedżerów do pracy po kilkanaście godzin dziennie, kradnąc czas, jaki mogliby poświęcić swoim dzieciom. I chociaż w pismach dla menedżerów rzadko pojawiają się artykuły o wpływie biznesu na dzieci, w szerokim społeczeństwie trwa na ten temat ożywiona dyskusja, a wielu rodziców obawia się, że płacą one zbyt wysoką cenę za ich sukcesy.

Czy tak jest naprawdę? Robert Coles, autor i psychoanalityk, stara się odpowiedzieć na to pytanie w pogłębionym wywiadzie przeprowadzonym przez reprezentującą HBR Diane Coutou. Poglądy Colesa w dobie mody na krytykowanie dzisiejszych metod wychowawczych mogą się wydać zaskakujące. Coles bowiem z optymizmem patrzy na młode pokolenie. Odrzuca stereotyp beznadziejnie rozpuszczonych bachorów, podkreśla za to nadzwyczajną zdolność dostosowawczą i pomysłowość dzieci. „Bogactwo”, jak mówi, „może demoralizować niektóre dzieci, chyba że ich rodzice będą umieli nie tylko im dawać, ale też od nich wymagać”.

W wywiadzie tym Coles analizuje też rolę w rodzicielstwie pracujących kobiet, a także pokazuje, jak moglibyśmy lepiej słuchać dzieci. „Nasze dzieci są cudownie świadome i rozbudzone”, mówi Coles. „Gdybyśmy się tylko zatrzymali i posłuchali duchowych rozważań i pytań naszych synów oraz córek, moglibyśmy się dowiedzieć czegoś bardzo ważnego o nich i o nas samych”.

Tagi: zachowania w organizacji i przywództwo, akademia managera, Biblioteka Managera
Źródło:
Harvard Business Review Polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz