Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zarządzanie
18.07.2011 10:01

W obliczu niejednoznacznych zagrożeń

Niejednoznaczne zagrożenia różnią się od niebezpieczeństw, których przyczyny są oczywiste - takich jak pożar budynku - i na które wiadomo, jak odpowiadać. Różnią się również od bezspornych zagrożeń, w...

Podziel się
Dodaj komentarz

Niejednoznaczne zagrożenia różnią się od niebezpieczeństw, których przyczyny są oczywiste - takich jak pożar budynku - i na które wiadomo, jak odpowiadać. Różnią się również od bezspornych zagrożeń, w przypadku których brakuje prostego sposobu reakcji (takich jak przerażająca eksplozja zbiornika z tlenem na pokładzie statku kosmicznego Apollo 13). Kiedy sygnał ostrzegawczy jest niejednoznaczny, a potencjalny efekt zagrożenia nieznany, zdarza się, że menedżerowie ignorują lub bagatelizują ryzyko. Takie podejście może mieć katastrofalne skutki.

Firmy, które dobrze sobie radzą z niejednoznacznymi zagrożeniami, nigdy nie improwizują w sytuacji kryzysowej. Koncentrują się natomiast na skrupulatnym wdrażaniu opracowanych i przećwiczonych z wyprzedzeniem umiejętności wykrywania niebezpieczeństw i odpowiadania na nie.

Autorzy artykułu opisują, jak opanować te umiejętności na długo przed wybuchem kryzysu. Po pierwsze, firma musi ćwiczyć, aby doprowadzić do perfekcji umiejętności szybkiego rozwiązywania problemów i pracy zespołowej. Po drugie, powinna nauczyć się dostrzegać słabe sygnały, intensyfikować zagrożenie i zachęcać pracowników, by w bezpiecznej atmosferze zadawali kłopotliwe pytania typu „co będzie, jeśli". Po trzecie, musi badać możliwe reakcje na zagrożenia przy użyciu szybkich, niskokosztowych eksperymentów.

Tagi: zarządzanie, akademia managera, Biblioteka Managera
Źródło:
Harvard Business Review Polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz