Notowania

Zarządzanie przez obietnice: esencja skutecznego wykonania

Realizacja najważniejszych inicjatyw może nie przebiegać sprawnie z różnych powodów – brak zaangażowania pracowników, brak koordynacji między różnymi działami funkcyjnymi, złożona struktura...

Podziel się
Dodaj komentarz

Realizacja najważniejszych inicjatyw może nie przebiegać sprawnie z różnych powodów – brak zaangażowania pracowników, brak koordynacji między różnymi działami funkcyjnymi, złożona struktura organizacyjna, w której nie jest do końca jasne, kto ponosi odpowiedzialność za poszczególne projekty i inicjatywy, i tak dalej. Jeśli menedżerowie chcą pokonać tego typu przeszkody, pojawiające się na drodze realizacji ważnych celów, powinni ponownie dokładnie przyjrzeć się metodom pracy w firmie.

Większość problemów wynika z nie do końca spełnionych zobowiązań lub łamania obietnic. Dzieje się tak dlatego, że w rzeczywistości u podstaw funkcjonowania każdej firmy leży dynamiczna sieć obietnic, które pracownicy składają swoim kolegom z innych działów firmy oraz klientom, partnerom zewnętrznym i pozostałym interesariuszom. Menedżerowie mogą zapewnić sobie zarówno korzyści krótkoterminowe, na przykład rozwiązanie najbardziej uciążliwych problemów, jak i długoterminowe, do których zaliczyć można pozyskanie produktywnego i niezawodnego zespołu pracowników. Muszą tylko zastosować w praktyce tak zwane zarządzanie przez obietnice, które polega na systematycznym krzewieniu kultury zobowiązań i koordynowaniu realizacji złożonych obietnic.

Liderzy muszą tkać swoje sieci obietnic i zarządzać nimi bardzo ostrożnie – zachęcając do ciągłego dialogu, który będzie gwarancją rzetelnej realizacji zobowiązań. Dzięki temu będą mogli usprawnić współdziałanie pracowników i poprawić koordynację ich dokonań, zapewnić firmie zwinność, która jest niezbędna, aby można było uchwycić nowe szanse biznesowe, oraz tchnąć w pracowników energię i przedsiębiorczość.

Tagi: zachowania w organizacji i przywództwo, akademia managera, Biblioteka Managera
Źródło:
Harvard Business Review Polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz