Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Życie wewnętrzne pracowników i jego wpływ na efektywność firmy

Każdy menedżer wie, że jego podwładni miewają dobre i złe dni oraz że najczęściej przyczyny takiej, a nie innej efektywności bywają nieznane. Większość szefów wzrusza ramionami i przechodzi nad tym...

Podziel się
Dodaj komentarz

Każdy menedżer wie, że jego podwładni miewają dobre i złe dni oraz że najczęściej przyczyny takiej, a nie innej efektywności bywają nieznane. Większość szefów wzrusza ramionami i przechodzi nad tym zjawiskiem do porządku dziennego.

Jednak na podstawie ponad 12 tysięcy wpisów w dzienniczkach prowadzonych przez grupę pracowników umysłowych na przestrzeni trzech lat badacze ujawniają potężny wpływ, jaki życie wewnętrzne – spostrzeżenia, emocje i motywacja – ma na szereg aspektów efektywności pracy. Ludzie pracują lepiej, gdy w ciągu dnia doświadczają pozytywnych uczuć, silnej wewnętrznej motywacji (pasji) i gdy dobrze postrzegają swoje działania, sam zespół, liderów i organizację. Autorzy odkryli także, że zachowanie przełożonych ma ogromny wpływ na życie wewnętrzne ich podwładnych.

Co więc stanowi o różnicy między dobrymi a złymi dniami w pracy? Autorzy porównali odpowiednie wpisy uczestników badania i ustalili, że najważniejszym czynnikiem było poczucie możliwości uzyskiwania postępów w pracy. Zaobserwowano także, że zdarzenia o charakterze interpersonalnym szły w parze ze zdarzeniami oznaczającymi postępy w realizacji zadań. Pochwała nieuzasadniona dokonaniami wnosiła niewiele dobrego do życia wewnętrznego pracownika i mogła nawet wywołać cynizm. Ale postępy, które pozostawały niezauważone – a nawet gorzej, którym towarzyszyła krytyka za drobiazgi – mogły wywołać gniew lub smutek. Bez wątpienia najlepiej na życie wewnętrzne pracowników wpływały wiarygodne informacje o tym, że dobrze wykonali swoją pracę i że menedżerowie to odpowiednio doceniają.

Tagi: zachowania w organizacji i przywództwo, akademia managera, Biblioteka Managera
Źródło:
Harvard Business Review Polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz