Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Polska firma stworzyła pierwszy na świecie serwis dla prawników, który umożliwia przechowywanie danych w Szwajcarii

Polska firma stworzyła pierwszy na świecie serwis dla prawników, który umożliwia przechowywanie danych w Szwajcarii

Artykuł sponsorowany

W dniu 22 maja 2014 r. w Katowicach miała miejsce premiera sprawy24 – innowacyjnego oprogramowania do zarządzania kancelarią prawną w chmurze. Jest to pierwsza na świecie aplikacja dla prawników, która umożliwia bezpieczne przechowywanie danych w Szwajcarii. Na rynku globalnym program będzie oferowany pod nazwą matters24. Co ciekawe, korzystanie z jego podstawowej wersji ma być bezpłatne. Na pytania odpowiada Łukasz Smacki – pomysłodawca i główny twórca serwisu.

Czym są sprawy24?

Sprawy24 to program dla kancelarii prawnych, który udostępnia listę zadań, kalendarz i kontakty. Można za jego pomocą rejestrować czas pracy i wydatki oraz tworzyć profesjonalne faktury VAT. Dodatkowo w ramach sprawy24 klienci kancelarii mają dostęp do najważniejszych dokumentów i mogą zapłacić za usługi online. Oprogramowanie stworzone zostało w technologii chmury, co umożliwia dostęp do informacji z dowolnego miejsca i urządzenia. Dane przechowywane są w strzeżonym data center w Zurychu, które jest certyfikowane przez FEMA do użytku przez szwajcarskie instytucje finansowe.

Dzięki sprawy24 prawnicy mogą zwiększyć produktywność, oszczędzić czas i zapewnić swoim klientom najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Skąd wziął się pomysł na stworzenie serwisu?

Od ponad 7 lat współpracuję z kancelariami prawnymi, głównie z obszarze bezpieczeństwa danych i sieci komputerowych. Zauważyłem, że prawnicy tracą mnóstwo cennego czasu na czynności administracyjne, które są zwykle monotonne i frustrujące. Codziennie muszą przeglądać stosy dokumentów i maili oraz pamiętać o setkach zadań i terminów. Poza tym, w dzisiejszych czasach prawnicy potrzebują łatwego dostępu do dokumentów w każdym miejscu, gdyż często pracują w domu, podróży czy na sali sądowej. Rozwiązaniem jest zakup specjalistycznego oprogramowania, ale wiąże się to z dużym kosztem, długimi szkoleniami i częstymi wizytami informatyków. Postanowiłem więc stworzyć program do obsługi kancelarii, który rozwiązuje te wszystkie problemy. Tak powstał serwis sprawy24.

Czym zajmowaliście się wcześniej? Jakie macie doświadczenie?

Historia firmy k12 sięga 2007 roku. Początkowo pod nazwą CYBERTEC zajmowaliśmy się tworzeniem serwisów www dla klientów w kraju i zagranicy. Potem rozszerzyliśmy działalność o usługi związane z konfiguracją serwerów, sieci komputerowych i zabezpieczeń IT. W 2011 roku firma przekształciła się w spółkę kapitałową o nazwie k12 sp. z o.o. i weszła w branżę cloud computing. Obecnie oferujemy tworzenie oprogramowania pracującego w chmurze oraz usługi związane z wysoką dostępnością i bezpieczeństwem danych.

Posiadamy doświadczenie w tworzeniu oprogramowania na platformy stacjonarne i mobilne zdobyte w międzynarodowych projektach. Od lat zajmujemy się również konfiguracją serwerów www pod kątem ich szybkości działania i bezpieczeństwa. Synergia powyższych elementów w połączeniu ze znajomością najnowszych technologii umożliwia nam tworzenie aplikacji internetowych, które są innowacyjne i spełniają najwyższe światowe standardy. Wspomniana innowacyjność została potwierdzona – projekt sprawy24 wygrał konkurs na e-startup w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 8.1. i został współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Czy na rynku istnieją już podobne projekty? Jeśli tak to czym chcecie przekonać klientów?

Na rynku istnieją podobne rozwiązania, ale nasze oprogramowanie wprowadza zupełnie nowy standard. Sprawy24 to pierwszy na świecie program prawniczy, które umożliwia przechowywanie danych w Szwajcarii. Poza tym, jest to najszybsza i najprostsza w obsłudze aplikacja na rynku, gdyż do jej stworzenia wykorzystaliśmy najnowsze technologie. Jako jedyni oferujemy również synchronizację z tabletami i smartfonami. Należy również wspomnieć, że sprawy24 to pierwsze w historii oprogramowanie dla kancelarii, którego podstawowa wersja oferowana jest za darmo.

Dlaczego przechowujecie dane w Szwajcarii?

Afera związana z projektem PRISM ujawniła fakt, iż służby specjalne posiadają nieograniczony dostęp do danych przechowywanych na serwerach amerykańskich firm (m.in. Google). Edward Snowden ujawnił całą sprawę, jak twierdzi, z obawy przed wykorzystaniem pozyskanych w ten sposób danych do działalności przestępczej. Prawnicy poprzez tajemnicę zawodową są zobowiązani do nieujawniania szczegółów realizowanych przez nich spraw. Z tego względu nie mogą sobie pozwolić na ryzyko dostępu osób trzecich do danych swoich klientów.

W ostatnich latach Szwajcaria zainwestowała miliardy franków w budowę centrów obliczeniowych i przekształca się z bezpiecznej przystani dla pieniędzy w wielki sejf dla danych. Tradycje dyskrecji bankowej, neutralność polityczna i rygorystyczne regulacje prawne dotyczące ochrony prywatności powodują, że Szwajcaria stanowi obecnie najbezpieczniejsze miejsce do przechowywania danych na świecie. Prawo do ochrony danych jest zapisane w szwajcarskiej konstytucji, a ochronie podlegają zarówno dane osób prywatnych, jak i firm. Dane przechowywane na terytorium Szwajcarii mogą być udostępnione tylko w jednym przypadku – na wniosek prokuratora lub sądu. Procedura jest jednak na tyle żmudna i skomplikowana, że w praktyce uzyskanie danych w ten sposób jest niemożliwe. Poza tym osoba, której dotyczy nakaz musi być o wszystkim na bieżąco informowana.

Ile kosztuje aplikacja sprawy24?

Podstawowa wersja serwisu jest darmowa. Może z niej korzystać 1 użytkownik, a dostępna przestrzeń dyskowa wynosi 100MB. Dla bardziej wymagających klientów przewidzieliśmy plany PREMIUM (35,10 zł użytkownik/miesiąc) i PRESTIGE (53,10 zł użytkownik/miesiąc). Szczegóły planów taryfowych znajdują się na stronie www.sprawy24.pl. Zapraszam do założenie darmowego konta i wypróbowania serwisu sprawy24.

Rejestracja zajmuje tylko 30 sekund, wystarczy wpisać adres email i kliknąć Załóż konto.

Jakie macie plany na przyszłości?

Rozpoczęliśmy prace nad przygotowaniem aplikacji, która umożliwi firmom z pozostałych branż bezpieczne przechowywanie danych w Szwajcarii. Nie mogę jednak zdradzić szczegółów. W przyszłym roku planujemy debiut na New Connect. Pozyskane w ten sposób środki zamierzmy przeznaczyć na rozwój aplikacji sprawy24 oraz jej promocję w USA, Wielkiej Brytanii, Kanadzie i Australii. Nasz cel to stworzyć najlepsze narzędzie do zarządzania kancelarią prawną na świecie.

Dziękuję za rozmowę
Iga Zakrzewska
Czytaj także
Polecane galerie