Money.plGalerieOliver Stone w Hiroszimie przed rocznicą ataku bombowego
2013-08-05 07:38:14

Oliver Stone w Hiroszimie przed rocznicą ataku bombowego

1 / 12 zdjęć
fot: PAP/EPA

Oliver Stone w Hiroszimie przed rocznicą ataku bombowego


Amerykański reżyser Oliver Stone przyjechał do Hiroszimy. Twórca "Urodzonego 4 lipca" odwiedził Muzeum Pokoju i w towarzystwie historyka Petera Kuznickiego obszedł Plac Pokoju, gdzie znajduje się Kopuła upamiętniająca zrzucenie bomb atomowych na Hiroszimę i Nagasaki.
6 sierpnia 1945 roku USA zrzuciły na Hiroszimę bombę atomową, po raz pierwszy używając broni jądrowej. Zrzucona przez amerykańską superfortecę B-29 bomba eksplodowała na wysokości około 600 metrów. Wybuch był równoważny z detonacją 20 tysięcy ton trotylu, ale - w przeciwieństwie do eksplozji chemicznej - towarzyszyło mu dodatkowo zabójcze promieniowanie jonizujące.
Trzy dni po ataku na Hiroszimę druga bomba atomowa została zrzucona na Nagasaki. Większość zabudowy obu miast uległa zniszczeniu.
Trudno ściśle ustalić, ile ofiar śmiertelnych pociągnęły za sobą ataki. Sam wybuch i skutki promieniowania spowodowały do końca października 1945 roku zgon 130-140 tysięcy mieszkańców Hiroszimy. Bomba zrzucona na Nagasaki spowodowała bezpośrednio śmierć 70-80 tys. ludzi. W kolejnych latach rosła liczba zmarłych, gdy choroba popromienna nadal zbierała swe tragiczne żniwo. (PAP)

Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl