Money.plGalerieSzaleństwo na rynku walutowym. Chwilowe
2014-03-05 06:00:00

Szaleństwo na rynku walutowym. Chwilowe

2 / 9 zdjęć
fot: PAP/EPA

Szaleństwo na rynku walutowym. Chwilowe


O kilkanaście procent poszła w dół ukraińska hrywna w poniedziałek po zaognieniu sytuacji na Ukrainie w weekend. Niewiele mniej stracił rosyjski rubel, a sytuacja była groźna do tego stopnia, że tamtejszy bank centralny musiał drastycznie podnieść stopy procentowe i interweniować na rynku walutowym. Traciły wszystkie waluty krajów rozwijających się - w tym złoty. Krajowy pieniądz potaniał o cztery gorsze w stosunku do euro i pięć groszy do amerykańskiego dolara. Zyskiwały za to waluty uznawane za najbardziej bezpieczne - amerykański dolar, szwajcarski frank i jen.

Ostatnie przetasowania na rynkach walut sugerują, że bankructwo Ukrainy przełoży się na jeszcze mocniejsze wahania walut, a zwłaszcza krajów wschodzących. Jeśli bowiem na rynkach finansowych dzieje się źle, to najwięksi inwestorzy wychodzą z bardziej ryzykownych aktywów. Eksperci przepytani przez Money.pl twierdzą jednak, że obawy są sporo na wyrost.

- Hrywna i ukraiński rynek nie są szczególnie ważne dla inwestorów. W ich przekonaniu to odległy kraj w pobliżu Rosji, w dodatku silnie z nią powiązany. Bez prężnego rynku akcji i właściwie bez większego znaczenia dla gospodarki Europy - twierdzi Marek Rogalski.
Dlatego ogłoszenie bankructwa Ukrainy co prawda może przełożyć się na chwilowe zawirowanie na rynkach - w tym chwilowy spadek złotego, jednak burza potrwa bardzo krótko i nie wyrządzi znaczących szkód. - Nie wrzucałbym ukraińskiej hrywny do worka z krajami wschodzącymi, gdzie jesteśmy my. W ocenie inwestorów to waluta zaliczana do obszaru byłego Związku Radzieckiego, której bliżej na przykład do Kazachstanu. Innymi słowy, to obszar, którym niewielu się interesuje.

Skąd więc ostatnie, gwałtowne zawirowania? W ocenie eksperta, światowi inwestorzy nie przestraszyli się nadchodzącej katastrofy gospodarczej wschodnich sąsiadów, tylko kształtu przyszłych relacji Rosja - Zachód. Fakt, że w weekend Władimir Putin zdecydował się wprowadzić wojska na Krym, co mogło sugerować wywołanie konfliktu zbrojnego.


autorzy: Maciej Rynkiewicz, Paweł Zawadzki

Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: Siedem skutków bankructwa Ukrainy

z40 / 89.77.204.* / 2014-03-05 08:26
Sprzedaż na Ukrainę to 5,7 mld EUR, a do Rosji 8 mld. Razem ok 14 mld EUR- prawie 60 mld PLN rocznie. Ukraina zbankrutuje a Rosja wprowadzi embargo. Dzięki polskim politykom kilkadziesiąt tysięcy ludzi straci pracę a budżet państwa mld-y podatków. Niech ci, co wywołali tę awanturę teraz powiedzą, jak odrobić te straty.
 
969 / 95.48.126.* / 2014-03-10 10:59
To Putin wywołał tą awanturę. Proponujesz aby siedzieć jak mysz pod miotłą gdy kocur grasuje?
 
Jurek2 / 194.29.180.* / 2014-03-16 14:10
A co Polakow interesuje Ukraina? Najpierw Polska i jej interesy i dbanie o Polakow tak jak to robia inne kraje
 
Montry / 141.0.8.* / 2014-03-05 23:38
To oburzający komentarz! Czyżby umiłowanie wolności mieszkańców czy to Ukrainy, czy Czadu nie było bardziej wartościowe, niż owe kilka miliardów złotych, które nasz Fiskus będzie mógł szybko ściągnąć z tubylców?! Pamiętajmy o naszych ideałach, o konstytucji 3-majowej, drugiej w świecie po amerykańskiej! [burzliwe oklaski]

Re: Siedem skutków bankructwa Ukrainy

niub / 188.29.165.* / 2014-03-05 08:08
Oferta Mehmeda IV„ Ja, sułtan, syn Mehmeda, brat Słońca i Księżyca, wnuk i namiestnik Boga, Pan królestw Macedonii, Babilonu, Jerozolimy, Wielkiego i Małego Egiptu, Król nad Królami, Pan nad Panami, znamienity rycerz, niezwyciężony dowódca, niepokonany obrońca miasta Pańskiego, wypełniający wolę samego Boga, nadzieja i uspokojenie dla muzułmanów, budzący przestrach, ale i wielki obrońca chrześcijan — nakazuję wam, zaporoskim Kozakom, poddać się mi dobrowolnie bez żadnego oporu i nie kazać mi się więcej waszymi napaściami przejmować.Sułtan turecki Mehmed IV ”Odpowiedź Kozaków„ Zaporoscy Kozacy do sułtana tureckiego!Ty, sułtanie, diable turecki, przeklętego diabła bracie i towarzyszu, samego Lucyfera sekretarzu. Jaki z ciebie do diabła rycerz, jeśli nie umiesz gołą dupą jeża zabić. Twoje wojsko zjada czarcie gówno. Nie będziesz ty, sukin ty synu, synów chrześcijańskiej ziemi pod sobą mieć, walczyć będziemy z tobą ziemią i wodą, k**** twoja mać. Kucharzu ty babiloński, kołodzieju macedoński, piwowarze jerozolimski, garbarzu aleksandryjski, świński pastuchu Wielkiego i Małego Egiptu, świnio armeńska, podolski złodziejaszku, kołczanie tatarski, kacie kamieniecki i błaźnie dla wszystkiego co na ziemi i pod ziemią, szatańskiego węża potomku i ch*** zagięty. Świński ty ryju, kobyli zadzie, psie rzeźnika, niechrzczony łbie, k**** twoja mać.O tak ci Kozacy zaporoscy odpowiadają, plugawcze. Nie będziesz ty nawet naszych świń wypasać. Teraz kończymy, daty nie znamy, bo kalendarza nie mamy, miesiąc na niebie, a rok w księgach zapisany, a dzień u nas taki jak i u was, za co możecie w dupę pocałować nas!Podpisali: Ataman Koszowy Iwan Sirko ze wszystkimi zaporożcami

Re: Siedem skutków bankructwa Ukrainy

zxc12 / 178.42.97.* / 2014-03-05 07:48

Janukowycz pomoc dostał i te pieniądze zostały przejedzone

przelane na prywatne konta, nikt nie je pieniędzy
 
MarianM. / 141.0.8.* / 2014-03-05 23:42
Przejedzone, przejedzone - pierwsza transza rosyjska poszła na podparcie aparatu państwowego. Miała być druga ("na drugą nogę"), ale nie doszła - i Goliat runął!
 
Obiezyswiat / 185.34.237.* / 2017-09-01 10:56
Zabuzanskie lany az po Slucz zaniedbane i porosniete chaszczem zamiast pszenica,a stare polskie domy wybudowane jeszcze w II-giej Rzeczpospolitej wala sie i wolaja o pomste do nieba.Ziamia tlusta jak maslo a tu glod i smrod - dziwne ale prawdziwe.To samo bylo na terenach tzw. ziem odzyskanych.Nazjezdzalo sie swoloczy z za Buga i zniszczyli to co Niemcy do 1945 obsiewali.Pamietam to i mam obraz przed oczami jak wygladaly gospodarstwa tej swoloczy gnoj,smrod i ubostwo,Niewierzycie to prosze pojechac w pomorskie,lubuskie mazurskie i Sudeten Landen.Tam zobaczycie wszystko dokladnie to co na Ukrainie,zapraszam