Money.plGalerieDramatu na giełdach nie będzie, ale...
2014-03-05 06:00:00

Dramatu na giełdach nie będzie, ale...

4 / 9 zdjęć
fot: PAP/EPA

Dramatu na giełdach nie będzie, ale...


Choć sytuacja na rynkach finansowych lekko się uspokoiła, to większość inwestorów z pewnością wciąż nie może zapomnieć o tym, co wydarzyło się przedwczoraj. W efekcie zaognienia sytuacji na Krymie i groźby wybuchu wojny na Ukrainie, traciły wszystkie giełdy. Najmocniejszy cios, po zniżkujących ponad 10 procent parkietach w Rosji i na Ukrainie, otrzymała wówczas GPW. Wszystkie najważniejsze krajowe indeksy zostały bowiem przecenione o ponad 5 procent.

Czy podobne zamieszanie mogłoby spowodować na rynkach bankructwo Ukrainy? Niekoniecznie. - Ukraina jest zbyt mała, aby mogła samotnie przestraszyć Europę. Tym bardziej, że temat jej niewypłacalności jest już częściowo uwzględniony w cenach - mówi w rozmowie z Money.pl Mirosław Saj, makler Biura Maklerskiego Banku BGŻ. - Oczywiście ucierpią na tym ukraińskie spółki, w tym również te notowane na GPW, ale trudno spodziewać się na gwałtownej przeceny na przykład na giełdzie w Niemczech.

- Znacznie istotniejsza w dalszym ciągu jest groźba bezpośredniego konfliktu zbrojnego na Ukrainie i to właśnie ona w najbliższym czasie będzie główną przyczyną nerwowości na rynkach. Co z tego, że ostatnie bardzo dobre dane z gospodarki sugerowałyby raczej kupowanie akcji niż ich sprzedawanie, skoro rynkom wciąż ciąży potężne zagrożenie z zewnątrz - wyjaśnia Saj dodając, że ta huśtawka nastrojów - w tym również na GPW - może jeszcze potrwać.
- Wczorajsza konferencja Władimira Putina pokazuje, że prezydent Rosji zrobił jeden krok w tył. Wszystkiego, co powiedział mu Barack Obama z pewnością się nie dowiemy, ale wygląda na to, że Putin trochę się przestraszył. Widmo interwencji zbrojnej na Ukrainie się oddaliło, co jako pretekst do odbicia wykorzystali inwestorzy - powiedział dla Money.pl Przemysław Kwiecień, główny ekonomista X-Trade Brokers.

Ryzyko użycia broni zupełnie jednak nie zniknęło. Zdaniem Kwietnia, inwestorzy giełdowi w najbliższym czasie będą więc pilnie poszukiwać albo informacji potwierdzających, że Władimir Putin szuka porozumienia, albo sygnałów sugerujących eskalację konfliktu. - Pierwsze będą powodować wzrosty cen akcji spółek, drugie dołować giełdowe indeksy - przewiduje.


autorzy: Maciej Rynkiewicz, Paweł Zawadzki

Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: Siedem skutków bankructwa Ukrainy

z40 / 89.77.204.* / 2014-03-05 08:26
Sprzedaż na Ukrainę to 5,7 mld EUR, a do Rosji 8 mld. Razem ok 14 mld EUR- prawie 60 mld PLN rocznie. Ukraina zbankrutuje a Rosja wprowadzi embargo. Dzięki polskim politykom kilkadziesiąt tysięcy ludzi straci pracę a budżet państwa mld-y podatków. Niech ci, co wywołali tę awanturę teraz powiedzą, jak odrobić te straty.
 
969 / 95.48.126.* / 2014-03-10 10:59
To Putin wywołał tą awanturę. Proponujesz aby siedzieć jak mysz pod miotłą gdy kocur grasuje?
 
Jurek2 / 194.29.180.* / 2014-03-16 14:10
A co Polakow interesuje Ukraina? Najpierw Polska i jej interesy i dbanie o Polakow tak jak to robia inne kraje
 
Montry / 141.0.8.* / 2014-03-05 23:38
To oburzający komentarz! Czyżby umiłowanie wolności mieszkańców czy to Ukrainy, czy Czadu nie było bardziej wartościowe, niż owe kilka miliardów złotych, które nasz Fiskus będzie mógł szybko ściągnąć z tubylców?! Pamiętajmy o naszych ideałach, o konstytucji 3-majowej, drugiej w świecie po amerykańskiej! [burzliwe oklaski]

Re: Siedem skutków bankructwa Ukrainy

niub / 188.29.165.* / 2014-03-05 08:08
Oferta Mehmeda IV„ Ja, sułtan, syn Mehmeda, brat Słońca i Księżyca, wnuk i namiestnik Boga, Pan królestw Macedonii, Babilonu, Jerozolimy, Wielkiego i Małego Egiptu, Król nad Królami, Pan nad Panami, znamienity rycerz, niezwyciężony dowódca, niepokonany obrońca miasta Pańskiego, wypełniający wolę samego Boga, nadzieja i uspokojenie dla muzułmanów, budzący przestrach, ale i wielki obrońca chrześcijan — nakazuję wam, zaporoskim Kozakom, poddać się mi dobrowolnie bez żadnego oporu i nie kazać mi się więcej waszymi napaściami przejmować.Sułtan turecki Mehmed IV ”Odpowiedź Kozaków„ Zaporoscy Kozacy do sułtana tureckiego!Ty, sułtanie, diable turecki, przeklętego diabła bracie i towarzyszu, samego Lucyfera sekretarzu. Jaki z ciebie do diabła rycerz, jeśli nie umiesz gołą dupą jeża zabić. Twoje wojsko zjada czarcie gówno. Nie będziesz ty, sukin ty synu, synów chrześcijańskiej ziemi pod sobą mieć, walczyć będziemy z tobą ziemią i wodą, k**** twoja mać. Kucharzu ty babiloński, kołodzieju macedoński, piwowarze jerozolimski, garbarzu aleksandryjski, świński pastuchu Wielkiego i Małego Egiptu, świnio armeńska, podolski złodziejaszku, kołczanie tatarski, kacie kamieniecki i błaźnie dla wszystkiego co na ziemi i pod ziemią, szatańskiego węża potomku i ch*** zagięty. Świński ty ryju, kobyli zadzie, psie rzeźnika, niechrzczony łbie, k**** twoja mać.O tak ci Kozacy zaporoscy odpowiadają, plugawcze. Nie będziesz ty nawet naszych świń wypasać. Teraz kończymy, daty nie znamy, bo kalendarza nie mamy, miesiąc na niebie, a rok w księgach zapisany, a dzień u nas taki jak i u was, za co możecie w dupę pocałować nas!Podpisali: Ataman Koszowy Iwan Sirko ze wszystkimi zaporożcami

Re: Siedem skutków bankructwa Ukrainy

zxc12 / 178.42.97.* / 2014-03-05 07:48

Janukowycz pomoc dostał i te pieniądze zostały przejedzone

przelane na prywatne konta, nikt nie je pieniędzy
 
MarianM. / 141.0.8.* / 2014-03-05 23:42
Przejedzone, przejedzone - pierwsza transza rosyjska poszła na podparcie aparatu państwowego. Miała być druga ("na drugą nogę"), ale nie doszła - i Goliat runął!
 
Obiezyswiat / 185.34.237.* / 2017-09-01 10:56
Zabuzanskie lany az po Slucz zaniedbane i porosniete chaszczem zamiast pszenica,a stare polskie domy wybudowane jeszcze w II-giej Rzeczpospolitej wala sie i wolaja o pomste do nieba.Ziamia tlusta jak maslo a tu glod i smrod - dziwne ale prawdziwe.To samo bylo na terenach tzw. ziem odzyskanych.Nazjezdzalo sie swoloczy z za Buga i zniszczyli to co Niemcy do 1945 obsiewali.Pamietam to i mam obraz przed oczami jak wygladaly gospodarstwa tej swoloczy gnoj,smrod i ubostwo,Niewierzycie to prosze pojechac w pomorskie,lubuskie mazurskie i Sudeten Landen.Tam zobaczycie wszystko dokladnie to co na Ukrainie,zapraszam