Money.plGalerieKierowcy dostaną po kieszeniach?
2014-03-05 06:00:00

Kierowcy dostaną po kieszeniach?

3 / 9 zdjęć
fot: Fotolia.com

Kierowcy dostaną po kieszeniach?


Według ekspertów samo bankructwo Ukrainy nie powinno specjalnie odbić się na cenach najważniejszych surowców. Są jednak aspekty, na które warto zwrócić uwagę. Jednym z nich jest kwestia tranzytu gazu przez Ukrainę. Przez kraj naszego wschodniego sąsiada płynie bowiem około 60 procent surowca eksportowanego z Rosji do Unii Europejskiej.

- Jeśli Ukraińcy nie będą mieli pieniędzy na gaz i nie będą dostawać gazu na własne potrzeby to mogą zablokować tranzyt. Choć taka sytuacja z pewnością nie trwałaby długo, to mogłaby poskutkować gwałtownym wzrostem cen surowca na europejskich rynkach - mówi w rozmowie z Money.pl Andrzej Szczęśniak, ekspert rynku paliw, gazu i energetyki, były prezes Polskiej Izby Paliw Płynnych.

- Niewypłacalność Ukrainy nie powinna natomiast znacząco odbić się na cenach ropy naftowej. Podnieść je mogłyby natomiast unijne sankcje. Trudno spodziewać się jednak, aby dyplomaci zdając sobie sprawę, że Unia Europejska importuje z Rosji ponad 30 procent ropy, bezpośrednio uderzyli we własne interesy - dodaje Szczęśniak.
Kierowcy nie mogą być jednak całkiem spokojni o ceny paliw. - Nawet jeśli ceny ropy na światowych rynkach nie wzrosną, to trzeba pamiętać, że za benzynę płacimy w polskiej walucie. Bankructwo Ukrainy może więc pośrednio - poprzez osłabienie złotego - uderzyć w ceny paliw na stacjach - mówi dla Money.pl Rafał Zywert, analityk firmy BM Reflex monitorującej rynek paliw w Polsce.

Pozostaje jednak pytanie, czy właściciele stacji benzynowych nie zechcą wykorzystać wówczas okazji, aby poprawić wyniki finansowe. - Ceny paliw w Polsce obecnie są stabilnie, a rynek jest mocno konkurencyjny. Nie spodziewałby się więc wykorzystania sytuacji do podniesienia cen na większości stacji. Pojedyncze próby oczywiście się pojawią, ale rynek bardzo szybko to zweryfikuje - dodaje Zywert.


autorzy: Maciej Rynkiewicz, Paweł Zawadzki

Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: Siedem skutków bankructwa Ukrainy

z40 / 89.77.204.* / 2014-03-05 08:26
Sprzedaż na Ukrainę to 5,7 mld EUR, a do Rosji 8 mld. Razem ok 14 mld EUR- prawie 60 mld PLN rocznie. Ukraina zbankrutuje a Rosja wprowadzi embargo. Dzięki polskim politykom kilkadziesiąt tysięcy ludzi straci pracę a budżet państwa mld-y podatków. Niech ci, co wywołali tę awanturę teraz powiedzą, jak odrobić te straty.
 
969 / 95.48.126.* / 2014-03-10 10:59
To Putin wywołał tą awanturę. Proponujesz aby siedzieć jak mysz pod miotłą gdy kocur grasuje?
 
Jurek2 / 194.29.180.* / 2014-03-16 14:10
A co Polakow interesuje Ukraina? Najpierw Polska i jej interesy i dbanie o Polakow tak jak to robia inne kraje
 
Montry / 141.0.8.* / 2014-03-05 23:38
To oburzający komentarz! Czyżby umiłowanie wolności mieszkańców czy to Ukrainy, czy Czadu nie było bardziej wartościowe, niż owe kilka miliardów złotych, które nasz Fiskus będzie mógł szybko ściągnąć z tubylców?! Pamiętajmy o naszych ideałach, o konstytucji 3-majowej, drugiej w świecie po amerykańskiej! [burzliwe oklaski]

Re: Siedem skutków bankructwa Ukrainy

niub / 188.29.165.* / 2014-03-05 08:08
Oferta Mehmeda IV„ Ja, sułtan, syn Mehmeda, brat Słońca i Księżyca, wnuk i namiestnik Boga, Pan królestw Macedonii, Babilonu, Jerozolimy, Wielkiego i Małego Egiptu, Król nad Królami, Pan nad Panami, znamienity rycerz, niezwyciężony dowódca, niepokonany obrońca miasta Pańskiego, wypełniający wolę samego Boga, nadzieja i uspokojenie dla muzułmanów, budzący przestrach, ale i wielki obrońca chrześcijan — nakazuję wam, zaporoskim Kozakom, poddać się mi dobrowolnie bez żadnego oporu i nie kazać mi się więcej waszymi napaściami przejmować.Sułtan turecki Mehmed IV ”Odpowiedź Kozaków„ Zaporoscy Kozacy do sułtana tureckiego!Ty, sułtanie, diable turecki, przeklętego diabła bracie i towarzyszu, samego Lucyfera sekretarzu. Jaki z ciebie do diabła rycerz, jeśli nie umiesz gołą dupą jeża zabić. Twoje wojsko zjada czarcie gówno. Nie będziesz ty, sukin ty synu, synów chrześcijańskiej ziemi pod sobą mieć, walczyć będziemy z tobą ziemią i wodą, k**** twoja mać. Kucharzu ty babiloński, kołodzieju macedoński, piwowarze jerozolimski, garbarzu aleksandryjski, świński pastuchu Wielkiego i Małego Egiptu, świnio armeńska, podolski złodziejaszku, kołczanie tatarski, kacie kamieniecki i błaźnie dla wszystkiego co na ziemi i pod ziemią, szatańskiego węża potomku i ch*** zagięty. Świński ty ryju, kobyli zadzie, psie rzeźnika, niechrzczony łbie, k**** twoja mać.O tak ci Kozacy zaporoscy odpowiadają, plugawcze. Nie będziesz ty nawet naszych świń wypasać. Teraz kończymy, daty nie znamy, bo kalendarza nie mamy, miesiąc na niebie, a rok w księgach zapisany, a dzień u nas taki jak i u was, za co możecie w dupę pocałować nas!Podpisali: Ataman Koszowy Iwan Sirko ze wszystkimi zaporożcami

Re: Siedem skutków bankructwa Ukrainy

zxc12 / 178.42.97.* / 2014-03-05 07:48

Janukowycz pomoc dostał i te pieniądze zostały przejedzone

przelane na prywatne konta, nikt nie je pieniędzy
 
MarianM. / 141.0.8.* / 2014-03-05 23:42
Przejedzone, przejedzone - pierwsza transza rosyjska poszła na podparcie aparatu państwowego. Miała być druga ("na drugą nogę"), ale nie doszła - i Goliat runął!
 
Obiezyswiat / 185.34.237.* / 2017-09-01 10:56
Zabuzanskie lany az po Slucz zaniedbane i porosniete chaszczem zamiast pszenica,a stare polskie domy wybudowane jeszcze w II-giej Rzeczpospolitej wala sie i wolaja o pomste do nieba.Ziamia tlusta jak maslo a tu glod i smrod - dziwne ale prawdziwe.To samo bylo na terenach tzw. ziem odzyskanych.Nazjezdzalo sie swoloczy z za Buga i zniszczyli to co Niemcy do 1945 obsiewali.Pamietam to i mam obraz przed oczami jak wygladaly gospodarstwa tej swoloczy gnoj,smrod i ubostwo,Niewierzycie to prosze pojechac w pomorskie,lubuskie mazurskie i Sudeten Landen.Tam zobaczycie wszystko dokladnie to co na Ukrainie,zapraszam