Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Francja: Rekordowa suma na aukcji za rewolwer Paula Verlaina

Francja: Rekordowa suma na aukcji za rewolwer Paula Verlaina

Fot. Jin's diary 87/Flickr (CC BY-NC-ND 2.0)

Za rekordową sumę sprzedano na aukcji Christie's w Paryżu jeden z najbardziej legendarnych rewolwerów w historii francuskiej literatury. Zapłacono za niego niemal pół miliona euro - prawie dziesięć razy więcej niż wynosiła wstępna wycena.

Latem 1873 roku poeta i pisarz Paul Verlaine w pokoju hotelowym w Brukseli strzelił do swojego partnera, też francuskiego poety Arthura Rimbaud. Padły dwa strzały. Jedna z kul trafiła Rimbaud w nadgarstek. Obrażenie nie było poważne, ale Paul Verlaine został za to osądzony i osadzony w więzieniu.

Po broni, którą przejęła belgijska policja, ślad zaginął na długie lata. Odnaleziony w połowie lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku rewolwer trafił do ekspertyzy jednego z brukselskich sklepów, w którym Paul Verlaine kupił go w przeddzień oddania strzałów do swojego partnera. Tam broń ponownie zaginęła. Po długich poszukiwaniach odnaleźli ją pracownicy Królewskiej Biblioteki z Brukseli.

W 2015 roku broń pokazano w ramach wystawy poświęconej życiu Paula Verlaine'a. Pochodzący z połowy XIX wieku rewolwer jest sześciostrzałowym bębenkowcem o drewnianej kolbie, nieco przypominającym rewolwer Colta. Nabywca zapłacił za niego 435 tysięcy euro.


IAR
Czytaj także
Polecane galerie
robert
2016-12-03 09:56
KUPUJĄCY POWINIEN STRZELIĆ SOBIE W ŁEB
Mada
2016-12-01 00:17
Jakiś peedał go kupił?