Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Miliarder wyprzedaje swoją kolekcję win wartą 15 milionów dolarów

0
Podziel się:

Na aukcję wystawionych zostanie 20 tysięcy butelek wina. To blisko połowa 40-letnich zbiorów Williama Kocha.

Miliarder wyprzedaje swoją kolekcję win wartą 15 milionów dolarów
(Xinhua/Photoshot/Reporter)

19 maja na aukcję w Sotheby wystawionych zostanie 20 tysięcy butelek najlepszego wina. To blisko połowa 40-letnich zbiorów miliardera Williama Kocha. Dom aukcyjny szacuje, że kolekcja przyniesie od 10,5 do 15 milionów dolarów.

Miliarder w oświadczeniu ogłaszającym sprzedaż przyznał, że jego kolekcja zanadto się rozrosła i gotowy jest podzielić się częścią z liczącej 43 tysięcy butelek piwniczki z kolekcjonerami, którzy potrafią cieszyć się doskonałym winem.

W jego zbiorach są takie białe kruki, jak: Chateau Mouton Rothschild, Chateau Latour z 1961 roku czy legendarny Moutons rocznik 1945. Te ostatnie, zdaniem ekspertów cytowanych przez Blooberga, to rzadkie roczniki wojenne. To najznakomitsze z win, jakie kiedykolwiek powstały. 10 butelek Moutons wartych jest od 80 do 120 tysięcy dolarów.

William Koch należy do najbardziej znanych i cenionych kolekcjonerów wina na świecie. Ostatnio na aukcji w londyńskim Sotheby jedna butelka Mouton Rothschild rocznik 1945 z jego zbiorów sprzedana została za ponad 12 tys. dolarów.

Nazwisko Kocha wielokrotnie znajdowało się na nagłówkach gazet, kiedy jego wina na aukcjach osiągały rekordowe ceny, ale parę razy znalazł się tam z powodu oszustwa, którego padł ofiarą.

W 1980 roku kupił cztery butelki wina, które miały należeć do Thomasa Jeffersona. Zapłacił za nie 500 tys. dolarów. Okazało się jednak, że były fałszywe. Podobnie w 2005 roku nieuczciwy dealer Rudy Kurniawan sprzedał Kochowi 211 podejrzanych butelek za ponad 2 miliony dolarów. Sprawa, jak podaje Bloomberg, skończyła się w sądzie, a oszust został skazany na 10 lat więzienia.

Trzydniowa aukcja w Londynie już zapowiadana jest jako wielkie wydarzenie w branży, a kolekcjonerzy z całego świta ostrzą sobie zęby na najcenniejsze okazy z piwniczki Wiliama Kocha.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)