Notowania

muzyka
17.04.2016 09:38

Płyty z muzyką odchodzą do lamusa. Tak teraz kupują melomani

Sprzedaż muzyki cyfrowej stanowi już 45 procent rynku i jest większa o 6 punktów procentowych od sprzedaży tradycyjnych nośników. Tak wynika z raportu, opublikowanego przez Międzynarodową Federację Przemysłu Fonograficznego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Lynne Graves/Massachusetts Office of Travel & Tourism/Flickr)

Sprzedaż muzyki cyfrowej stanowi już 45 procent rynku i jest większa o 6 punktów procentowych od sprzedaży tradycyjnych nośników (36 proc.). Najmniejszy, kilkunastoprocentowy udział w torcie dochodów ze sprzedaży mają te pochodzące z emisji utworów muzycznych w stacjach radiowych i telewizyjnych. Tak wynika z raportu, opublikowanego przez Międzynarodową Federację Przemysłu Fonograficznego.

Największy wzrost, bo prawie 50-procentowy, odnotowały serwisy streamingowe. Manager serwisu Spotify na Europę Środkowo-Wschodnią Przemysław Pluta wyjaśnia, że rozwój cyfrowych źródeł muzycznych bardzo przyspieszył w ostatnim roku. Liczba użytkowników Spotify płacących za dostęp do muzyki w ciągu roku wzrosła z 20 do 30 milionów. Streaming przyczynił się do globalnego wzrostu sprzedaży muzyki. Branża urosła w ostatnim roku o 3,2 procent.

W Polsce jednak nadal królują płyty. Wartość naszego rynku wyniosła 231 milionów złotych. Prawie 77 procent tej sumy to sprzedaż fizycznych nośników. Maciej Kutak, prezes Sony Music Poland oraz członek zarządu Związku Producentów Audio Video, uważa, że sklepy muzyczne nad Wisłą mogą jeszcze spać spokojnie. Ale już na przykład w Szwecji muzyka cyfrowa stanowi 80 proc. sprzedaży.

Polski rynek muzyki cyfrowej w ciągu roku wzrósł o 20 proc., a jego wartość wynosi teraz ponad 54 miliony złotych. Rynek płyt winylowych to tylko 12 milionów, ale w ciągu roku wzrósł o prawie 57 proc.

Tagi: muzyka, najważniejsze, lifestyle
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-06-2019

patryk989Słucham tylko muzyki klasycznej, wstąpiłem niedawno do Empiku i kupiłem kilka płyt w niedrogiej cenie

14-06-2019

TomekW Empik mozna znalezc duzo fajnych plyt w proomcji. Polecam

14-06-2019

muzyka klasycznawinyle ostatnio zrobiły się znów modne. Przyznam szczerze, że zakochałam się w nich. Nie jest łatwo je dostać, bo nie są tak popularne, ale w empiku … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (3)