Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prywatny apartament nad morzem pozwala komfortowo wypocząć i bezpiecznie zarobić

2
Podziel się:

Dochód dwukrotnie wyższy niż z lokaty bankowej i świadomość, że w dowolnym momencie można zrobić wypad nad Bałtyk, zatrzymując się „u siebie”, to z pewnością najważniejsze argumenty na rzecz inwestycji w apartament nad morzem. Ten rynek stale rośnie. Tak jak rentowność apartamentów kupowanych z przeznaczeniem na wynajem.

Prywatny apartament nad morzem pozwala komfortowo wypocząć i bezpiecznie zarobić

Niezmiennie 60 proc. Polaków spędzających letnie wakacje w kraju wybiera morze. To się od lat nie zmienia. Rosną za to stale wymagania stawiane bazie wypoczynkowej. Polacy poszukują wygody. Znajdują ją m.in. w nowych apartamentowcach.

Sprzedaż luksusowych apartamentów nad morzem proponuje działający w miejscowości Mielno (woj. zachodniopomorskie) Firmus Group. Na przykładzie oferty tego dewelopera można przyjrzeć się obecnym tendencjom rynkowym.

Firmus ma na koncie kilka ukończonych w Mielnie inwestycji apartamentowych i prowadzi kolejne. Sztandarową jest trzyczęściowa Dune Resort. Jej pierwsza część, nazywana Dune A, działa od ponad dwóch lat. Wszystkie 114 tworzących ją i wystawionych na sprzedaż apartamentów ma już swoich właścicieli. Podobnie jak ponad 60 rocent spośród 151 lokali zaplanowanych w ramach budowanej właśnie Dune B.

Jak się okazuje, największe zainteresowanie osób kupujących apartamenty na wynajem budzą te stosunkowo nieduże, typu studio (jednopokojowe) oraz dwupokojowe. W ofercie Dune B nadal można takie znaleźć. Skąd ich powodzenie? Wyjaśnieniem mogą być informacje od Marcina Kokota z mającej kilkunastoletnie doświadczenie w branży firmy City Apartments, która jako jedna z dwóch obsługuje na zlecenie właścicieli apartamenty w DUNE A.

City Apartments ma w swej pieczy apartamenty, które z roku na rok uzyskały wzrost przychodów z wynajmu nawet o 50 procent! Jak wyjaśnia Marcin Kokot, złożyła się na to zarówno większa liczba dni, kiedy apartamenty były zajęte przez przyjezdnych, jak i podniesienie w 2015 roku stawek wynajmu o średnio 8 procent: - Mogliśmy zaproponować ceny wyższe niż w 2014 roku, bo obiekt Dune stał się już rozpoznawalną marką. Wpływ na wzrost zainteresowania wynajmem apartamentów typu studio miał również fakt, że w 2015 roku położyliśmy duży nacisk na zbudowanie oferty atrakcyjnej dla nowej grupy docelowej, a mianowicie osób odwiedzających Pomorze Środkowe w celach biznesowych – kontynuuje Marcin Kokot. - Są to osoby przyjeżdżające głównie poza sezonem. Traktują wynajem apartamentu jako alternatywę dla typowego pokoju hotelowego. Nasza firma od 10 lat dysponuje pulą apartamentów przeznaczonych dla tej kategorii klientów. W roku 2015 zdecydowaliśmy o dołączeniu do niej apartamentów DUNE. Dało to znakomity efekt.
Odnotowaliśmy wyraźny wzrost pobytów jedno- i dwudniowych. To zaś przełożyło się na wyniki finansowe.

Zdaniem Marcina Kokota dalszy wzrost przychodów właścicielom apartamentów zagwarantuje oddanie do użytku drugiej części kompleksu Dune Resort. Powstaje w niej bowiem całoroczne SPA & Wellness z kompleksem basenów, jacuzzi, gabinetami odnowy biologicznej i masażu. - Otworzy to zupełnie nową perspektywę – przewiduje Marcin Kokot. - Turyści przeglądając serwisy bookingowe zaznaczają często w filtrach wyszukiwania baseny jako istotne dla nich kryterium wyboru. Robią to nawet wtedy, jeśli później z basenów nie korzystają. Po oddaniu do użytku apartamentowca DUNE B kompleks stanie się obiektem całorocznym. Spodziewam się, że wówczas średnie obłożenie może sięgnąć nawet 80-90 procent.

Ale już obecne wyniki robią wrażenie. W roku 2015 w stosunku do 2014 średnia stopa zwrotu z zaangażowanego kapitału (dla wszystkich rodzajów apartamentów w DUNE - tj. studio, dwupokojowe i trzypokojowe) wzrosła o 1 punkt procentowy. Tak więc ktoś, kto w roku 2014 odnotował rentowność swej apartamentowej inwestycji na poziomie 7 procent w stosunku rocznym, w roku ubiegłym mógł się cieszyć zwrotem ośmioprocentowym wobec zaangażowanej kwoty.

To bardzo dużo, jeśli wziąć pod wagę fakt, że na rynku dostępne są kredyty hipoteczne z oprocentowaniem poniżej 4 procent rocznie. Artur Tomaszewski, doradca kredytowy, wyjaśnia:
- Już przy zainwestowaniu 15 procent własnych środków i sfinansowaniu pozostałej wartości nieruchomości kredytem hipotecznym oprocentowanym na najniższym od 1989 roku poziomie, wynoszącym obecnie około 3,7 procent, zakup apartamentu nad morzem staje się jedną z najbardziej opłacalnych inwestycji, bardzo konkurencyjną wobec na przykład lokat bankowych. Jeśli uwzględnimy dodatkowe korzyści wynikające ze zwrotu podatku od towarów i usług VAT, w wysokości 8 procent ceny lokalu mieszkalnego i 23 procent w przypadku miejsca postojowego oraz stały stabilny wzrost wartości nieruchomości w Polsce, to okres zwrotu z takiej inwestycji staje się jeszcze krótszy.

Kierując się tym sposobem myślenia, można rzeczywiście w mniej więcej 10 lat spłacić kredyt zaciągnięty na zakup apartamentu, mając w konsekwencji na własność nieruchomość w atrakcyjnej miejscowości wypoczynkowej. I dalej ją wynajmować, zamieszkać w niej (np. na emeryturze)
albo apartament wystawić na sprzedaż, inkasując jednorazowo większą sumę.

W roku 2015 w DUNE wzrosła liczba dni, w których lokale „pracowały” na rzecz swoich właścicieli. Dwupokojowe były przy tym wynajmowane najchętniej. Średnia liczba dni zajętych obecnością gości wyniosła w ich przypadku blisko 180, a jeden z nich gościł wynajmujących przez 220 dni w roku.

Jednak najwyższą rentowność - po skonfrontowaniu wygenerowanych przychodów z zaangażowaną w zakup kwotą – przynosiły apartamenty najmniejsze, typu studio. I co ciekawe, najlepszymi wynikami może poszczycić się taki, który nie ma nawet widoku na morze, ale ma za to taras z małym ogródkiem. – To dowód na to, że właściwe przygotowanie i umeblowanie apartamentu oraz usługi dodatkowe na odpowiednim poziomie, choćby jakość serwowanego przez restaurację śniadania czy możliwość skorzystania w każdej chwili z sali fitness, są przez gości doceniane i premiowane przez gości wysokimi notami w serwisach rezerwacyjnych – objaśnia Marcin Kokot z City Apartments. – Oczywiście nie bez znaczenia są również nasze starania jako profesjonalnego operatora najmu. Na przykład to, że ofertę promujemy w wielu wyspecjalizowanych serwisach, docierając z informacją do potencjalnych klientów wieloma kanałami. Mamy już w tym długie doświadczenie, które procentuje. Dlatego latem mieliśmy praktycznie stuprocentowe obłożenie. Nie licząc
klientów biznesowych, przyjezdni goszczą w DUNE stale - począwszy od świąt wielkanocnych do końca września, co świadczy o tym, że sezon się wydłuża. Korzyść odnosi się więc również Mielno, bo apartamenty na sprzedaż kupowane z myślą o wynajmie przyciągają atrakcyjną grupę zamożnych gości.

Szczegółowe informacje: Biuro Sprzedaży Firmus Group www.mielno-dune.pl(94) 342 22 22

business news
manager
sponsorowane
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Artykuł sponsorowany
KOMENTARZE
(2)
Kinga
3 lata temu
Ja się zajmuje wynajmem apartamentów w nadmorskich Rowach, tych ślicznych od Lubicz Apartamenty. Okolica jest zdecydowanie trafiona, bo do plaży i Parku Narodowego jest jedynie 200 metrów. Sama spędzam tak dużo czasu jeśli już mam okazje.
saraj
3 lata temu
Każda inwestycja nie może być wykonana na gorąco i szybko! Wszystko trzeba przemyśleć i rozpatrzyć pod każdym kontem. Można stracić można podwoić kwotę zainwestowaną. Najłatwiej i najbezpieczniej wg mnie jest inwestować w nieruchomości. Mam kilka mieszkań, miedzy innymi w studenckich miastach, Rzeszów, Kraków, Wrocław i stwierdziłem, że zaryzykuje w mniejszej miejscowości skierowanej pod turystykę. Nie narzekam, kupując mieszkanie na osiedlu Lubicz w Rowach, nie spodziewałem się aż takiego obłożenia trwającego od kwietnia do końca września. Każda taka inwestycja się zwróci. Szybciej lub wolniej, kwestia czasu.